Rozmowa kwalifikacyjna w Norwegii: Typowe pytania i jak się przygotować 

Norwegia to kraj o rozwiniętym rynku pracy i atrakcyjnych możliwościach zawodowych. Jak odnieść sukces w kraju fiordów? Ogromne znaczenie ma rozmowa kwalifikacyjna. Norwegia to zdecydowanie jest kraj, gdzie liczy się zarówno Twoje doświadczenie, czy wykształcenie, jak i wrażenie, jakie zrobisz podczas rozmowy rekrutacyjnej. Dlatego pomożemy Ci przygotować się do starania o pracę. Poznaj też najczęściej zadawane odpowiedzi i przykładowe odpowiedzi, które spodobają się rekruterom.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej w Norwegii?

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to klucz do sukcesu, niezależnie od kraju, w którym ubiegasz się o pracę. W Norwegii również istnieją pewne uniwersalne zasady, które warto przestrzegać:

  • Poznaj firmę, do której aplikujesz – przed rozmową dokładnie zapoznaj się z firmą, do której aplikujesz. Zrozum jej misję, wartości i cele. To pomoże Ci dostosować odpowiedzi do oczekiwań pracodawcy.
  • Przygotuj CV i list motywacyjny – upewnij się, że Twoje CV i list motywacyjny są starannie przygotowane i dostosowane do stanowiska. Podkreśl swoje umiejętności i doświadczenie zgodnie z wymaganiami ogłoszenia o pracę. Zobacz także: Jak powinno wyglądać CV w Norwegii?
  • Przygotuj kilka odpowiedzi na najpopularniejsze pytania – zastanów się nad odpowiedziami na powszechnie zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Przećwicz rozmowę – poproś przyjaciela lub członka rodziny o przeprowadzenie symulowanej rozmowy kwalifikacyjnej, aby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne.

6 typowych pytań podczas rozmowy o pracę w Norwegii (i przykładowe odpowiedzi)

Opowiedz o sobie

Bardzo często rozmowa o pracę w Norwegii zaczyna się właśnie od tego pytania. Skup się na swoim doświadczeniu zawodowym, osiągnięciach i tym, dlaczego chcesz pracować w Norwegii.

Przykładowa odpowiedź: „Jestem doświadczoną opiekunką osób starszych specjalistą z pięcioletnim stażem pracy. Pracowałem w różnych krajach, mam kurs pierwszej pomocy i wysoki poziom empatii co pozwoliło mi doskonale radzić sobie w kontaktach z osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi”.

Jakie są Twoje mocne strony i słabości?

To pytanie sprawdza Twoją samoocenę. Dobrze zastanów się nad tym, jakie podasz słabe strony, aby nie wskazywały na cechę, która utrudniałaby pracę na stanowisko, o które się starasz.

Przykładowa odpowiedź (mocne strony): „Dobrze radzę sobie w pracy zespołowej, nie jestem konfliktowy i mam umiejętności analityczne”.

Przykładowa odpowiedź (słabości): „Czasami mogę być zbyt krytyczny wobec siebie i muszę nauczyć bardziej ufać swoim umiejętnościom”.

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Takie pytanie ma sprawdzić Twoją znajomość informacji na temat danej firmy, a przede wszystkim jej misji, wizji oraz wyznawanych wartości.

Przykładowa odpowiedź: „Podziwiam Waszą firmę za jej innowacyjność i zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Chciałbym być częścią zespołu, który przyczynia się do osiągnięcia Waszych celów”.

Jak radzisz sobie pod presją?

Bez wątpienia to ważne pytanie podczas rekrutacji, które ma ocenić Twoją zdolność do pracy w stresie. Jest to szczególnie istotne na kierowniczych stanowiskach, podczas bezpośredniej pracy z klientami i petentami czy po prostu wtedy, gdy starasz się o pracę w stresujących warunkach np. jako ratownik medyczny.

Przykładowa odpowiedź: „Dobrze radzę sobie z presją. Często sprawia to, że moja praca jest jeszcze bardziej efektywna. Nie mam też problemów z podejmowaniem szybkich decyzji”.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Pytania tego typu mają przede wszystkim sprawdzić Twoje długoterminowe cele zawodowe. Rekruter chce w ten sposób dowiedzieć się, czy widzisz swoją przyszłość w ich firmie, czy chcesz się rozwijać i planujesz dłużej zostać w Norwegii.

Przykładowa odpowiedź: „Chciałbym rozwijać się w tej firmie i osiągnąć pozycję kierowniczą. Jednocześnie kontynuowałbym rozwijanie swoich umiejętności i udział w projektach strategicznych”.

Rozmowa o pracę po norwesku czy angielsku?

Rozmowa kwalifikacyjna w Norwegii może być prowadzona w języku norweskim lub angielskim. Zazwyczaj zależy to od stanowiska, o jakie się starasz. Jeśli stanowisko wymaga kontaktu z klientami, gośćmi czy petentami, to spodziewaj się konieczności znajomości języka norweskiego w stopniu komunikatywnym. Wówczas rozmowa kwalifikacyjna to będzie też dla pracodawcy sposób na sprawdzenie poziomu Twojej znajomości języka norweskiego. Zobacz także: Jak znaleźć pracę bez znajomości języka?

Zauważ, że w Norwegii wiele firm komunikuje się w języku angielskim, szczególnie jeśli mają międzynarodowe zespoły. W takim przypadku rozmowy rekrutacyjne bardzo często są prowadzone w języku angielskim.

Tak naprawdę warto być przygotowanym do rozmowy w obu językach. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności w języku norweskim, to warto przedyskutować tę kwestię z potencjalnym pracodawcą podczas etapu rekrutacji.

Podsumowanie

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w Norwegii jest kluczowym etapem procesu rekrutacyjnego. Starannie przygotowane odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także znajomość firmy i kultury zawodowej Norwegii pomogą Ci zdobyć pracę marzeń. Nie zapomnij również o umiejętności komunikowania się w języku norweskim lub angielskim. Powodzenia w zdobywaniu nowej pracy w Norwegii!

Zobacz także:
Jak zacząć i gdzie szukać pracy w Norwegii?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby zacząć pracę w Norwegii?

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →