System edukacji w Norwegii — Jak zapisać dziecko do szkoły w Norwegii i co warto wiedzieć o tutejszym szkolnictwie?

Planujesz przeprowadzkę do Norwegii z dziećmi? System edukacji w Norwegii nieco różni się od polskiego. Dlatego też przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak wygląda edukacja w Norwegii, czy można zapisać dziecko do norweskiej szkoły, jeśli nie zna języka, jak zapisać dziecko do szkoły w Norwegii itd. Dowiedz się, jakie formalności musisz spełnić, aby Twoje dziecko mogło bez stresu rozpocząć naukę w norweskiej szkole.

Edukacja w Norwegii – kto musi chodzić do szkoły w Norwegii?

W Norwegii obowiązek szkolny dotyczy dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Oznacza to, że wszystkie dzieci w wieku szkolnym muszą uczęszczać do szkoły podstawowej i niższego stopnia szkoły średniej – gimnazjum. Po ukończeniu obowiązkowej edukacji młodzież może kontynuować naukę. Obowiązek edukacyjny nałożony jest na dzieci, które przebywają w Norwegii ponad 3 miesiące.

Norweski system edukacji – jak wygląda?

Norweski system edukacji jest oparty na zasadzie równości i dostępu do wysokiej jakości edukacji dla wszystkich. Szkoły publiczne są powszechne, bezpłatne i oferują wyjątkowo wysoki standard nauczania. Alternatywą są płatne szkoły prywatne.

Oto jak wygląda norweski system edukacji:

  • Pierwszym etapem edukacji jest Barnehage, czyli przedszkole, które jest dobrowolne i mogą uczęszczać do niego dzieci w wieku 0-6 lat. Przedszkole wspiera dzieci pod względem rozwoju językowego, fizycznego, ale też kulturalnego i społecznego.
  • Kolejnym etapem edukacji w Norwegii jest szkoła podstawowa i średnia szkoła I stopnia (gimnazjum). Uczęszczają do niej dzieci i młodzież w wieku 6-16 lat. To obowiązkowa edukacja. Szkoła podstawowa trwa 7 lat, a szkoła średnia I stopnia – 3 lata (8-10 klasa).
  • Następnym poziomem edukacji jest szkoła średnia II stopnia – VIDEREGÅENDE OPPLÆRING. Zapisują się do niej osoby w wieku 16-24 lat. Nauka dzieli się na dwie ścieżki, czyli ogólną oraz zawodową. Zazwyczaj to bezpłatna placówka.
  • Młodzież może zapisać się też na studia wyższe.

Szkolnictwo w Norwegii – jak zapisać dziecko do szkoły w Norwegii?

Na samym początku warto podkreślić, że rok szkolny w Norwegii trwa od połowy sierpnia, aż do połowy czerwca. Zastanawiasz się, jak zapisać dziecko do szkoły w Norwegii? 

Oto kilka ważnych informacji, o których musisz wiedzieć.

Przede wszystkim konieczne jest znalezienie najbliższej placówki szkolnej w pobliżu miejsca zamieszkania.

Następnie możesz udać się do szkoły lub gminy i tam złożyć wniosek o zapisanie dziecka do szkoły, lub też złożyć wniosek online. Zdecydowanie ta druga opcja jest coraz częściej wybierana. Jak zapisać dziecko do szkoły w Norwegii przez Internet? System edukacji w Norwegii umożliwia takie rozwiązanie. Kluczowe jest to, aby przejść na stronę gminy, tj. kommunen. Przydatna w tym celu będzie wyszukiwarka gmin – www.dinstartside.no. Następnie wypełnij i wyślij wniosek, aby zapisać córkę lub syna do szkoły w Norwegii.

Pamiętaj o tym, że wymagane będzie podanie norweskiego numeru osobowego zarówno dziecka, jak i jego opiekuna.

O przyjęciu dziecka do szkoły zostaniesz poinformowany telefonicznie lub listownie.

Edukacja w Norwegii – ciekawostki

Teraz gdy wiesz, jak zapisać dziecko do szkoły w Norwegii, warto poznać kilka ciekawostek na temat norweskiego systemu edukacji. Na początku musisz wiedzieć, że w norweskiej szkole podstawowej nie ma stopni! Pojawiają się one dopiero w gimnazjum i są przepustką do tego, aby dostać się do dobrej szkoły średniej II stopnia.

Kolejną ciekawostką na temat edukacji w Norwegii jest to, że uczniowie mówią do nauczycieli na „Ty”. Dla wielu szokujące może być też to, że norweskie dzieci bardzo często bawią się na zewnątrz nawet w trakcie deszczu. To sposób na naturalne budowanie odporności dziecka. 

Odkryj jeszcze wiele innych praktycznych ciekawostek na temat norweskiego systemu edukacji:

  • Ile kosztuje szkoła w Norwegii?

W Norwegii szkoły publiczne są bezpłatne. Dla dzieci organizowane są także darmowe wycieczki w ramach lekcji. Do tego zapewniany jest bezpłatny transport autobusowy.

  • Ile trwają wakacje dla uczniów w Norwegii?

Zapewne interesuje Cię także to, ile czasu trwają wakacje w Norwegii. Uczniowie mogą liczyć na kilka przerw od szkoły takich jak – ferie jesienne, przerwa świąteczna, ferie zimowe oraz ferie wielkanocne.

  • Czy w Norwegii są stołówki szkolne?

W większości norweskich szkół nie ma stołówek. Dlatego też konieczne jest to, aby dziecko przyniosło ze sobą drugie śniadanie.

  • Czym jest leksehjelp?

Leksehjelp to pomoc w odrabianiu lekcji i zadaniach domowych. W Norwegii uczniowie od 1. do 4. klasy mogą skorzystać z darmowych dodatkowych zajęć. Zatem, jeśli dziecko będzie miało problem z jakimś przedmiotem, może uzyskać pomoc.

Podsumowanie

Edukacja w Norwegii to temat istotny dla rodzin, które planują przeprowadzić się do kraju fiordów. Dzięki bezpłatnym szkołom publicznym i wsparciu dla uczniów Norwegia oferuje bardzo korzystne warunki do nauki i rozwoju dzieci. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o tym, jak zapisać dziecko do szkoły w Norwegii.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →