Jakie dokumenty potrzebne są, aby rozpocząć pracę w Norwegii?

Norwegia to kraj, który ma wiele do zaoferowania. Bezpieczeństwo, ład, piękne widoki oraz przede wszystkim naprawdę wysokie zarobki sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad podjęciem pracy w tym kraju. Ty również do nich należysz i zastanawiasz się czego potrzebujesz by rozpocząć pracę w Norwegii? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jakich dokumentów potrzebuje pracownik sezonowy?

Pracownicy sezonowi z Polski oraz innych krajów członkowskich Unii Europejskiej, którzy będą przebywali na terenie Norwegii nie dłużej niż 3 miesiące, nie muszą załatwiać sobie żadnych dodatkowych dokumentów: wystarczy im ważny dowód osobisty lub paszport.

Pracownik sezonowy, podobnie jak osoba pracująca na etacie, ma obowiązek posiadania karty podatkowej (Skattekort) oraz d-nummeru (odpowiednika polskiego NIPu), które otrzymuje się w Skatteetaten, czyli lokalnym oddziale urzędu podatkowego (jeśli pracujemy u norweskiego pracodawcy) albo w Centralnym Urzędzie Podatkowym ds. Cudzoziemców (jeśli pracujemy u osoby bez norweskiego obywatelstwa).

Jeżeli przyjeżdżając do Norwegii wiemy, że nasze zarobki za pracę sezonową będą mniejsze niż 55 000 NOK to wystarczy, że zamiast karty podatkowej będziemy mieć kartę zwalniającą z obowiązku odprowadzania podatku (Frikort).

Jeżeli podejmujemy pracę sezonową w Norwegii w sektorze usług, czyli będziemy mieli bezpośredni kontakt z klientami, nasz pracodawca najprawdopodobniej zażąda referencji z poprzedniego miejsca pracy oraz dokumentu potwierdzającego znajomość języka obcego.

Wyjazd do Norwegii – czy potrzebny jest paszport?

Zastanawiając się nad podjęciem pracy w Norwegii, warto wiedzieć jakich dokumentów potrzebujemy, żeby móc wjechać na terytorium tego kraju. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie czy do Norwegii potrzeba paszportu, czy też bez trudu możemy udać się tam jedynie z dowodem osobistym.

Podróżując w celach turystycznych musisz mieć ze sobą paszport, który posiada ważność o minimum 3 miesiące dłuższą niż planowany przez nas czas pobytu.

Przyjeżdżając do Norwegii w celu podjęcia pracy, potrzebny jest ważny dokument tożsamości, przedstawiający zdjęcie, obywatelstwo i płeć. Może to być dowód osobisty lub paszport.
Zobacz także: Czy Norwegia jest w UE?

Jakich dokumentów będzie wymagał Twój pracodawca jeśli podejmujesz pracę na etacie

Jeżeli podpisujesz umowę o pracę na etacie, musisz zgromadzić znaczne więcej dokumentów. W zależności od wykształcenia, będą to:

  • świadectwo maturalne lub świadectwo ukończenie szkoły zawodowej
  • dyplom ukończenia studiów
  • certyfikaty językowe
  • zaświadczenia o ukończeniu kursów, szkoleń, warsztatów dających różne uprawnienia (uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych itd.)
  • świadectwa pracy i referencje od pracodawców
  • zaświadczenia lekarskie poświadczające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu (np. w przypadku operatorów żurawi)

Okres edukacji powinien być bardzo dobrze udokumentowany, ważny jest nawet plan zajęć i praktyk jakie odbywało się w szkole bądź na kursach. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone oraz uwierzytelnione.

Warto pamiętać, że w Norwegii polskie uprawnienia budowlane nie są honorowane, gdyż państwo to nie należy do Unii Europejskiej. Zaś polskie uprawnienia państwowe wydane przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego) oraz IMBiGS (Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego) nie są honorowane automatycznie. Oznacza to, że aby móc używać tego rodzaju polskich uprawnień na terenie Norwegii, należy wystąpić o pozwolenie do norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet).

Gdy przyjeżdżasz do Norwegii z rodziną

Jeśli wybieramy się do Kraju Fiordów z rodziną, warto mieć ze sobą przetłumaczony akt ślubu czy świadectwo urodzenia dziecka, ponieważ ułatwi nam to załatwianie wszelkich dalszych formalności w przyszłości.

Czy w Norwegii wystarczy polskie prawo jazdy?

Tak, Polak poruszający się samochodem po Norwegii może mieć prawo jazdy wydane w Polsce. Musi też mieć przy sobie: dowód opłacenia OC (ewentualnie AC) samochodu, dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz dowód rejestracyjny auta.

UWAGA: Jeśli decydujesz się zamieszkać w Norwegii na stałe, nie możesz poruszać się po kraju samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych bez opłacenia cła i podatków. Można uzyskać tymczasowe pozwolenie (na 14 dni) na poruszanie się polskim autem, albo trzeba ubiegać się w Urzędzie Celnym o zezwolenie na użytkowanie pojazdu zarejestrowanego za granicą/dopuszczenie do ruchu (kjøretillatelse).

Czy muszę rejestrować swój pobyt?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad podjęciem pracy w Norwegii. Odpowiedź brzmi – nie musisz dbać o rejestrację tylko wówczas, gdy wybierasz się do Norwegii na pobyt turystyczny, czyli taki, który trwa maksymalnie 90 dni. W przypadku osób, które przeprowadzają się do Norwegii na dłużej niż 6 miesięcy, istnieje konieczność zgłoszenia tego faktu do rejestru ewidencji ludności.

Mamy na to 8 dni od daty przyjazdu do Norwegii. Co zaś jeśli zamierzamy pracować, ale planujemy pracę sezonową, która nie potrwa dłużej niż 6 miesięcy? W tym przypadku musimy zarejestrować pobyt tymczasowy.

Rejestrowanie pobytu w Norwegii -Jak to zrobić?

Jeśli podejmujesz pracę w Norwegii i chcesz zarejestrować pobyt tymczasowy, musisz skorzystać ze strony internetowej departamentu ds. cudzoziemców UDI i umówić się w ciągu 3 miesięcy na wizytę na posterunku policji w wybranym przez siebie terminie.

Musisz również złożyć osobiście wniosek o kartę podatkową do Skaatteetaten. Wówczas zostanie Ci przypisany tzw. D-nummer oraz pocztą zostanie wysłana informacja o karcie podatkowej, w której znajduje się informacja o odliczeniu podatku. Skatteetaten. To urząd zajmujący się opodatkowaniem oraz ewidencją ludności.

Jeśli z kolei zamierzasz zostać na dłużej i starasz się o pozwolenie na pracę będziesz musiał udać się po raz kolejny do Skatteetaten, aby złożyć wniosek o zameldowanie i otrzymać norweski numer identyfikacyjny.

Pamiętaj o tym, że czas oczekiwania na takie spotkanie bywa dość długi, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, dlatego umów się na nie z wyprzedzeniem. Jeśli nie chcesz wybierać się na posterunek policji, możesz również złożyć wniosek w placówkach dyplomatyczno-konsularnych.

Jeśli z kolei zamierzasz zostać na dłużej i starasz się o pozwolenie na pracę, musisz przygotować się na wizytę w Skatteetaten. To urząd zajmujący się opodatkowaniem oraz ewidencją ludności. To miejsce, w którym uda ci się pozyskać wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki którym będziesz mógł pracować bez żadnego problemu.
Dokumenty te to między innymi: karta podatkowa, norweski numer identyfikacyjny lub D-nummer oraz wniosek o zameldowanie. Pamiętaj, że za pozyskanie tych dokumentów nie musisz płacić.

Istotne jest również to, że nie otrzymasz ich od ręki. Zostaną one wysłane do ciebie pocztą w ciągu dwóch tygodni – dopilnuj więc aby podać prawidłowy adres, który zawierać będzie również twoje imię i nazwisko.

Sprawdz nasz artykuł o Rejestracji pobytu w Norwegii

Jak rozpocząć pracę w Norwegii?

Wiemy już jakie dokumenty są potrzebne aby móc legalnie przebywać w Norwegii dłużej niż przez 3 miesiące. Wciąż jednak wiele osób nie wie jak rozpocząć pracę i ma obawy z tym związane. Porozmawiajmy więc o dostępnych rozwiązaniach.

Poszukując pracy w Norwegii bez języka warto skorzystać z pomocy innych – przykładowo, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty agencji pracy zagranicznej, możemy liczyć na pomoc we wszystkich formalnościach. Niezależnie od tego, czy znamy język czy też nie, warto szukać pracy w Norwegii jeszcze będąc w Polsce.

Zobacz także artykuł: Jak znaleźć pracę w Norwegii bez znajomości języka

Poszukiwanie zajęcia na miejscu wymaga bowiem posiadania sporej ilości gotówki – musimy wszakże utrzymać się, nie zarabiając. Co więcej, nie mając pracy zmagamy się z presją czasu – możemy bowiem pozostać w kraju zaledwie na 3 miesiące (pobyt turystyczny). Obecnie w sieci możemy znaleźć wiele ogłoszeń, na które możemy aplikować jeszcze w Polsce. Warto to wykorzystać.

Podsumowując, wyjazd do kraju fiordów jest w zasięgu każdego z nas. Pamiętajmy jednak, że Norwegia jest krajem, który wyjątkowo dba o stosowanie się do przepisów prawa. Warto więc doskonale znać terminy i procedury, które mogą pomóc nam w uzyskaniu prawa do pobytu w tym kraju. Na szczęście, stosując się do naszych rad, bez trudu uda ci się załatwić wszelkie formalności.

Czy w związku z pandemią wjazd do Norwegii wiąże się z koniecznością posiadania dodatkowych dokumentów?

Od 24 czerwca 2021 roku Norwegia akceptuje unijne cyfrowe certyfikaty COVID (EUDCC). 25 września br. Norwegia rozpoczęła stopniowe łagodzenie zasad wjazdu. 18 października br. Polska zmieniła kolor z zielonego na pomarańczowy, jednak zasady wjazdu do Norwegii z Polski pozostają takie same.

Jeśli lecisz do Norwegii samolotem albo jedziesz swoim samochodem bezpośrednio z Polski (mieszkasz w Polsce i w niej przebywałeś w ciągu ostatnich 10 dni) możesz wjechać swobodnie, bez ograniczeń: nie ma kwarantanny, nie trzeba mieć przy sobie negatywnego wyniku testu wykonanego 24h przed przylotem, nie trzeba rejestrować podróży i poddawać się testowi na lotnisku po wylądowaniu w Norwegii.

Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy masz czy też nie – unijny certyfikat COVID (Koronasertifikat), w którym jest wpisane pełne zaszczepienie lub przechorowanie COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dotyczy to bezpośrednich podróży do Norwegii z krajów oznaczonych na zielono i pomarańczowo.

Podsumowanie

Aby rozpocząć pracę w Norwegii trzeba zgromadzić a także przetłumaczyć i uwierzytelnić wiele dokumentów. W zależności od celu i planowanego czasu pobytu będzie to inny zestaw, zawsze jednak należy pamiętać, że dokumenty gromadzimy p r z e d wyjazdem. Jeśli obawiamy się robić to na własną rękę, zawsze można skorzystać z doświadczenia i pomocy ze strony agencji pośrednictwa pracy, dzięki któremu znaleźliśmy pracę w Norwegii.

Dobra agencja nieodpłatnie pomaga zrekrutowanym pracownikom przejść całą procedurę związaną z zalegalizowaniem pobytu i pracy oraz w zdobyciu wszelkich potrzebnych zezwoleń i szkoleń wymaganych do pracy na danym stanowisku.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →