Jakie dokumenty potrzebne są, aby rozpocząć pracę w Norwegii?

Norwegia to kraj, który ma wiele do zaoferowania. Bezpieczeństwo, ład, piękne widoki oraz przede wszystkim naprawdę wysokie zarobki sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad podjęciem pracy w tym kraju. Ty również do nich należysz i zastanawiasz się czego potrzebujesz by rozpocząć pracę w Norwegii? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Wyjazd do Norwegii – czy potrzebny jest paszport?

Zastanawiając się nad podjęciem pracy w Norwegii, warto wiedzieć jakich dokumentów potrzebujemy, żeby móc wjechać na terytorium tego kraju. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie czy do Norwegii potrzeba paszportu, czy też bez trudu możemy udać się tam jedynie z dowodem osobistym.

Podróżując w celach turystycznych musisz mieć ze sobą paszport, który posiada ważność o minimum 3 miesiące dłuższą niż planowany przez nas czas pobytu.

Przyjeżdżając do Norwegii w celu podjęcia pracy, potrzebny jest ważny dokument tożsamości, przedstawiający zdjęcie, obywatelstwo i płeć. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Czy muszę rejestrować swój pobyt?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad podjęciem pracy w Norwegii. Odpowiedź brzmi – nie musisz dbać o rejestrację tylko wówczas, gdy wybierasz się do Norwegii na pobyt turystyczny, czyli taki, który trwa maksymalnie 90 dni. W przypadku osób, które przeprowadzają się do Norwegii na dłużej niż 6 miesięcy, istnieje konieczność zgłoszenia tego faktu do rejestru ewidencji ludności.

Mamy na to 8 dni od daty przyjazdu do Norwegii. Co zaś jeśli zamierzamy pracować, ale planujemy pracę sezonową, która nie potrwa dłużej niż 6 miesięcy? W tym przypadku musimy zarejestrować pobyt tymczasowy.

Jak to zrobić?

Jeśli podejmujesz pracę w Norwegii i chcesz zarejestrować pobyt tymczasowy, musisz skorzystać ze strony internetowej departamentu ds. cudzoziemców UDI i umówić się w ciągu 3 miesięcy na wizytę na posterunku policji w wybranym przez siebie terminie.

Musisz również złożyć osobiście wniosek o kartę podatkową do Skaatteetaten. Wówczas zostanie Ci przypisany tzw. D-nummer oraz pocztą zostanie wysłana informacja o karcie podatkowej, w której znajduje się informacja o odliczeniu podatku. Skatteetaten. To urząd zajmujący się opodatkowaniem oraz ewidencją ludności.

Jeśli z kolei zamierzasz zostać na dłużej i starasz się o pozwolenie na pracę będziesz musiał udać się po raz kolejny do Skatteetaten, aby złożyć wniosek o zameldowanie i otrzymać norweski numer identyfikacyjny.

Pamiętaj o tym, że czas oczekiwania na takie spotkanie bywa dość długi, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, dlatego umów się na nie z wyprzedzeniem. Jeśli nie chcesz wybierać się na posterunek policji, możesz również złożyć wniosek w placówkach dyplomatyczno-konsularnych.

Jeśli z kolei zamierzasz zostać na dłużej i starasz się o pozwolenie na pracę, musisz przygotować się na wizytę w Skatteetaten. To urząd zajmujący się opodatkowaniem oraz ewidencją ludności. To miejsce, w którym uda ci się pozyskać wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki którym będziesz mógł pracować bez żadnego problemu.
Dokumenty te to między innymi: karta podatkowa, norweski numer identyfikacyjny lub D-nummer oraz wniosek o zameldowanie. Pamiętaj, że za pozyskanie tych dokumentów nie musisz płacić.

Istotne jest również to, że nie otrzymasz ich od ręki. Zostaną one wysłane do ciebie pocztą w ciągu dwóch tygodni – dopilnuj więc aby podać prawidłowy adres, który zawierać będzie również twoje imię i nazwisko.

Jak rozpocząć pracę w Norwegii?

Wiemy już jakie dokumenty są potrzebne aby móc legalnie przebywać w Norwegii dłużej niż przez 3 miesiące. Wciąż jednak wiele osób nie wie jak rozpocząć pracę i ma obawy z tym związane. Porozmawiajmy więc o dostępnych rozwiązaniach.

Poszukując pracy w Norwegii bez języka warto skorzystać z pomocy innych – przykładowo, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty agencji pracy zagranicznej, możemy liczyć na pomoc we wszystkich formalnościach. Niezależnie od tego, czy znamy język czy też nie, warto szukać pracy w Norwegii jeszcze będąc w Polsce.

Poszukiwanie zajęcia na miejscu wymaga bowiem posiadania sporej ilości gotówki – musimy wszakże utrzymać się, nie zarabiając. Co więcej, nie mając pracy zmagamy się z presją czasu – możemy bowiem pozostać w kraju zaledwie na 3 miesiące (pobyt turystyczny). Obecnie w sieci możemy znaleźć wiele ogłoszeń, na które możemy aplikować jeszcze w Polsce. Warto to wykorzystać.

Podsumowując, wyjazd do kraju fiordów jest w zasięgu każdego z nas. Pamiętajmy jednak, że Norwegia jest krajem, który wyjątkowo dba o stosowanie się do przepisów prawa. Warto więc doskonale znać terminy i procedury, które mogą pomóc nam w uzyskaniu prawa do pobytu w tym kraju. Na szczęście, stosując się do naszych rad, bez trudu uda ci się załatwić wszelkie formalności.

Szukasz pracy za granicą?

Zarabiaj nawet 100 zł/h

Aplikuj już teraz →