Płaca minimalna w Norwegii – stawki na 2023 rok

Norwegia jest częstym kierunkiem emigracji zarobkowej. To kraj znany z zapierających dech w piersiach widoków, wysokich fiordów i… równie wysokich zarobków. Szacuje się, że mieszka tam już ponad 100 000 Polek i Polaków – fachowców z różnych branż, którzy są regularnie doceniani na tamtejszym rynku pracy.

Jak się jednak okazuje, nie trzeba być specjalistą, by zarabiać w Norwegii bardzo dobre pieniądze. Zastanawiasz się, jaka jest minimalna płaca w Norwegii i czy warto szukać tam zatrudnienia? Poniższy tekst z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Czytaj dalej!

Zarobki w Norwegii – czy rzeczywiście są tak wysokie?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, ile wynosi płaca minimalna w Norwegii, sprawdzimy, czy faktycznie zarobki są tam tak zachęcające. Wokół tego tematu narosło już wiele mitów, a przytaczane nieraz kwoty potrafią dosłownie przyprawić o zawrót głowy. Jak więc wygląda to w rzeczywistości?

Najnowsze dane i badania potwierdzają, że Norwegia znajduje się w ścisłej czołówce pod względem wysokości zarobków Europie. Kraj fiordów regularnie zajmuje najwyższe miejsca w tego typu zestawieniach. Jak podaje Norweski Urząd Statystyczny (SBB), płace w 2020/21 roku wzrosły aż o 4% w przypadku kobiet i 4.4% w przypadku mężczyzn – wynoszą nieco ponad 50 000 NOK. W przeliczeniu na złotówki daje to ok. 22 000 zł (na dzień 9.02.2023).

Powyższe wartości są oczywiście uśrednione – nie w każdej branży da się tyle zarobić. Pracownicy niewykwalifikowani i bez doświadczenia muszą pogodzić się z niższymi zarobkami (co wcale nie oznacza, że zarabiają oni mało – wręcz przeciwnie). Warto wiedzieć, że największy potencjał zarobkowy oferuje m.in. branża górnicza i petrochemiczna. Portal salaryexplorer.com informuje, że osoby zatrudnione na platformach wiertniczych w Norwegii mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 200 000-1 280 000 NOK rocznie!

Ile wynosi minimalna płaca w Norwegii?

Jeśli chodzi o minimalną płacę w Norwegii, nie jest ona uniwersalna dla każdej branży. Tu jednak warto nadmienić, że nie jest to równoznaczne z brakiem poszanowania podstawowych praw pracowników. Osoby zarabiające najniższą krajową są chronione, a pracodawcy nie mogą im wypłacać pensji niższej niż ustawowa.

Minimalne płace w Norwegii zatwierdzone są przez tamtejszy rząd i publikowane na stronie Norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) – wprowadzono też podział stawek dla poszczególnych branż. Ma to zapobiegać wyłudzeniom i oszustwom, które dotyczą najczęściej pracowników zagranicznych. Na norweskim rynku pracy działają liczne związki zawodowe, które dbają o to, by nie dochodziło do łamania praw osób zatrudnionych w tych sektorach. Stawki minimalne są aktualizowane rokrocznie z dniem 1 lipca.

Minimalna płaca w Norwegii w 2023 roku – podział na branże

Zastanawiasz się, ile wynosi płaca minimalna w Norwegii dla poszczególnych branż na bieżący rok? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej (podane wartości są stawkami godzinowymi):

  • Budownictwo – pracownicy wykwalifikowani 220 NOK, pracownicy bez kwalifikacji i z przynajmniej rocznym doświadczeniem 206.5 NOK, pracownicy bez doświadczenia ani kwalifikacji 198.3 NOK, pracownicy poniżej 18. roku życia 132.9 NOK.
  • Sprzątanie – standardowo 196.04 NOK, pracownicy poniżej 18. roku życia 146.27 NOK.
  • Rybołówstwo – pracownicy wykwalifikowani 205.5 NOK, pracownicy produkcji 193.55 NOK, pracownicy poniżej 18. roku życia otrzymują stawkę godzinową w wysokości 80% płacy minimalnej.
  • Przemysł stoczniowy – pracownicy wykwalifikowani 189.39 NOK, specjaliści w konkretnej dziedzinie 180.87 NOK, pracownicy stanowisk pomocniczych 172.44 NOK.
  • Rolnictwo, ogrodnictwo – pracownicy niewykwalifikowani 149.3 NOK (możliwość uzyskania dodatku w wysokości 13 NOK), pracownicy zatrudnieni do 12 tygodni: 129.4 NOK (praca jako pomoc w dni wolne i podczas żniw), pracownicy zatrudnieni od 12 do 24 tygodni (3-6 miesięcy): 134.9 NOK (praca jako pomoc w dni wolne i podczas żniw), pracownicy poniżej 18. roku życia 118.9 NOK lub 109.4 NOK (w przypadku pracy jako pomoc w dni wolne i podczas żniw).
  • Hotelarstwo, gastronomia, catering – standardowo 175.47 NOK, pracownicy poniżej 18. roku życia 114.08 NOK (16 lat), 123.58 NOK (17 lat), 137.84 NOK (18 lat).
  • Branża elektryczna – pracownicy wykwalifikowani 225.15 NOK, pozostali pracownicy 196.47 NOK.
  • Przewozy turystyczne – standardowo 174.12 NOK.
  • Drogowy transport towarów – standardowo 185.5 NOK.

Warto pamiętać, że podane wyżej wartości przedstawiają kwoty wynagrodzenia brutto, co jest normalną praktyką w przypadku pracodawców w Norwegii. Jeśli interesuje Cię, ile wynosi minimalna płaca w Norwegii netto, warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów wynagrodzeń. Zaufanym źródłem będzie z pewnością strona norweskiego Urzędu Skarbowego, na której możesz sprawdzić wartości brutto oraz netto swojego wynagrodzenia.

Ile wynoszą średnie zarobki w Norwegii?

Średnie wynagrodzenie w Norwegii prezentują się bardzo zachęcająco – SBB podaje, że jest to 50 790 NOK brutto. Mediana zarobków wynosi natomiast 45 890 NOK brutto, czyli prawie 32 000 NOK netto, a w przeliczeniu na złotówki ok. 14 000 zł netto (na dzień 9.02.2023).

Skontaktuj się z zaufanym pośrednikiem pracy, jeśli interesuje Cię praca w Norwegii. Nasza agencja Jobs Assistanse zapewni Ci opiekę profesjonalnego koordynatora, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces rekrutacji. Do usłyszenia!

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →