Jak znaleźć pracę w Norwegii bez znajomości języka?

Od kilku lat rośnie zainteresowanie naszych rodaków zatrudnieniem w Norwegii. Polacy są szczególnie zadowoleni z zarobków oferowanych w tym skandynawskim kraju, dobrze odnajdują się na tamtejszym rynku pracy oraz świetnie integrują się z lokalną społecznością.

Rola Biur Pośrednictwa Pracy w Procesie Znajdowania Zatrudnienia bez znajomości języka w Norwegii

Jak w przypadku każdej emigracji zarobkowej, także w kwestii wyjazdów do Norwegii, panuje spory chaos informacyjny. Część osób jest zdania, że wystarczy wyjechać w ciemno i zawsze znajdzie się jakieś zatrudnienie. Inni pieczołowicie szukają wśród znajomych kogoś, kto stałby się łącznikiem między nimi a potencjalnym pracodawcą.
Taka poczta pantoflowa z pozoru wydaje się naszym rodakom najbezpieczniejsza i najbardziej efektywna. Jednak największą i najbardziej zadowoloną w tej chwili grupę pracowników liczących się z możliwością wyjazdu za granicę stanowią ci, którzy korzystają ze wsparcia profesjonalnego Biura Pośrednictwa Pracy (Biuro).

To rozwiązanie jest najlepsze, kiedy nie znamy języka obcego i nie jesteśmy w stanie podjąć się załatwienia wszystkich formalności. Biuro prowadzi nas od samego początku rekrutacji do momentu zatrudnienia, a nawet przez cały okres pracy. Rzetelnie informuje o wymogach potencjalnego stanowiska, pomaga w zgromadzeniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

Tego typu instytucja cały czas wspiera pracownika, który pozostaje w stałym kontakcie z polskojęzycznym koordynatorem. Zadaniem koordynatora jest organizowanie zakwaterowania, codziennego transportu do miejsca pracy, dostarczenia odzieży roboczej i pomoc w komunikowaniu się z Norwegami.

W tym punkcie należy jednak dokładnie zdiagnozować rodzaj usług dostarczanych przez Biuro. Czy jest to firma, której rola ogranicza się do pośrednictwa i dostarczenia pracownika zagranicznemu przedsiębiorcy, czy firma, z którą bezpośrednio podpisujemy umowę i otacza pracownika kompleksową opieką.

Według nas najlepszym rozwiązaniem w przypadku pracy w Norwegii będzie lokalna firma z tradycjami i pozytywnymi opiniami, zatrudniająca polskich koordynatorów, z którą bezpośrednio podpisujemy umowę. Taki partner spełnia wszystkie wymienione powyżej oczekiwania potencjalnych zainteresowanych pracą za granicą.

Oferty pracy za granicą bez znajomości języka – gdzie ich szukać będąc w Polsce?

Oferty pracy za granicą rozpowszechniane są w Polsce wieloma kanałami: od poleceń bezpośrednich, przez grupy tematyczne w mediach społecznościowych, portale zajmujące się pośrednictwem między pracodawcami a pracownikami, po profesjonalne Biura Pośrednictwa Pracy, specjalizujące się w określonych rynkach zagranicznych czy branżach. Coraz rzadziej szukamy pracy poprzez ogłoszenia prasowe, ewentualnie na stronach internetowych poszczególnych wydawców.

Szukając pracy w Norwegii przez polskiego pośrednika masz większy wybór

Kiedy znajomy informuje cię, że jego zagraniczny pracodawca „szuka kogoś do roboty” masz ograniczone pole manewru. Źródło informacji jest wprawdzie wiarygodne, ale rzeczony pracodawca ma swoje określone warunki, które musisz spełnić. Fakt, że zostaniesz polecony przez znajomego jako godny zaufania pracownik, nie oznacza przecież, że pracodawca zaakceptuje twoje wykształcenie, doświadczenie czy brak znajomości języka.

Kiedy szukasz pracy w Norwegii poprzez profesjonalne Biuro Pośrednictwa Pracy, jej polski przedstawiciel wyszukuje oferty dostosowane do kwalifikacji, które spełniasz. Dzięki temu masz większy wybór i możliwość znalezienia takiego zajęcia zarobkowego, które odpowiada twoim kompetencjom.

Jeżeli chcesz zmienić pracę na bardziej atrakcyjną

Jeśli nie jesteś w sytuacji podbramkowej i chcesz zmienić pracę na lepiej płatną, kontakt z Biurem Pośrednictwa Pracy daje ci nieporównywalnie większe możliwości, niż samodzielne wyszukiwanie ofert. Współpracujący z tobą pośrednik będzie wyszukiwał spersonalizowane oferty zatrudnienia w Norwegii. Ty natomiast będziesz mógł się im przyglądać tak długo, aż trafisz na tę wyjątkową, która sprawi, że podejmiesz decyzję o zmianie pracy.

Nie znasz języka obcego? Łatwiej znajdziesz ofertę dla siebie dzięki pośrednikom

Współpraca z Biurem Pośrednictwa Pracy pozwala ci przeglądać oferty bez obawy o to, że w którejś z nich znajomość języka okaże się kluczowa. W przypadku kiedy nie znasz języka obcego (angielskiego czy norweskiego), pośrednik jest o tym poinformowany i podsyła ci wyłącznie oferty niezawierające takiego wymogu.

Gdzie szukać pracy w Norwegii bez znajomości języka?

Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na poszukiwanie pracy w Norwegii na własną rękę, bądź przygotowany na liczne trudności, szczególnie te związane z przebijaniem się przez gąszcz biurokratycznych utrudnień i formalności. W przypadku braku znajomości języka obcego już na wstępie napotkasz potencjalne przeszkody związane z porozumiewaniem się z zagranicznym pracodawcą.

Przejście przez zagmatwane procedury związane z weryfikacją i nostryfikacją dyplomów oraz wszelkich świadectw potwierdzających umiejętności zawodowe graniczy z cudem. Dlatego także będąc już w Norwegii, warto podjąć współpracę z Biurem Pośrednictwa Pracy. Jego koordynatorzy dobrze znają lokalne realia i porozumiewają się w języku polskim.

Zobacz także artykuł: Gdzie szukać pracy w Norwegii

Jakie zawody dają największą szansę znalezienia dobrej pracy w Norwegii bez znajomości języka?

Jeśli na co dzień wykonujesz zawód związany z budownictwem warto, abyś wiedział, że fachowców twojego pokroju w Norwegii brakuje. Wśród profesji dających największą szansę na wysokie zarobki, są:

  • dekarz,
  • cieśla szalunkowy,
  • spawacz,
  • murarz,
  • malarz,
  • elektryk,
  • tynkarz,
  • operator koparki,
  • hydraulik

Szczególnie atrakcyjne warunki czekają w Norwegii na dekarzy, dla których Biura Pośrednictwa Pracy oferują wiele interesujących ofert.

Czy muszę mieć jakieś kwalifikacje?

Dekarz, który ukończył szkołę zawodową albo kursy dokształcające i może udokumentować przebieg swojej edukacji, traktowany będzie w Norwegii jako fachowiec – pracownik wykwalifikowany, a specjaliści z udokumentowanym doświadczeniem mogą liczyć na większe gaże. Warto dodać, iż w Norwegii istotnym atrybutem jest doświadczenie w pokryciach dachów płaskich. Istnieje również możliwość rozpoczęcia ścieżki zawodowej jako pomocnik dekarza i na miejscu nauczenia się fachu, co oczywiście wiąże się z niższymi zarobkami. Dekarze oraz pomocnicy dekarzy mogą za granicą znaleźć zarówno pracę sezonową, jak i stałą. Doświadczony dekarz w Norwegii może zarobić nawet 100 PLN za godzinę pracy. Warto zatem uzupełniać wiedzę i umiejętności.

Zobacz także artykuł: Czy polskie uprawnienia budowlane są uznawane za granicą?

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →