Jak zacząć i gdzie szukać pracy w Norwegii?

Przegląd ogłoszeń zamieszczonych na portalu europa.jobs w okresie od stycznia do grudnia 2019 roku wskazuje, iż zapotrzebowanie zagranicznych pracodawców na personel z Polski utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie, co dodatkowo potwierdzają specjaliści. Jak wynika z analiz portalu, Polacy niemal równie chętnie wyjeżdżają do pracy sezonowej (45%), jak do pracy stałej (55%). 

Polscy pracownicy cenieni za granicą

Mimo rozmaitych zawirowań na europejskich scenach politycznych i rynkach pracy, zagraniczni pracodawcy wciąż chętnie zatrudniają pracowników z Polski. Polacy są cenieni za pracowitość i zaangażowanie. Pożądani są szczególnie fachowcy oraz osoby ze specjalistycznym technicznym doświadczeniem.

Z badań portalu eurpa.jobs wynika też, że zdecydowana większość pracodawców zagranicznych (ponad 56% wszystkich ogłoszeń) oferuje zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Blisko 32% to umowa zagraniczna. Znacznie mniejszą popularnością cieszy się podejmowanie zatrudnienia w oparciu o kontrakt (4,8%), umowę zlecenie (3,7%), na własnej działalności (2%). Inne rodzaje umów to już pojedyncze przypadki.

Praca w Norwegii wciąż na topie

Na liście europejskich krajów, w których Polakom najłatwiej znaleźć pracę figuruje także Norwegia. To od wielu już lat to kraj, do pracy w którym wyjeżdżają głównie przedstawiciele branży budowlanej: dekarze, stolarze, brukarze, operatorzy żurawi dźwigowych, elektrycy, ślusarze i inni. Wszyscy oni muszą przygotować dla celów formalno-prawnych rozliczne dokumenty. Część z nich związana jest z legalizacją pobytu w Norwegii, część wiążę się z koniecznością nostryfikacji świadectw i dyplomów szkolnych, czy uprawnień do wykonywania zawodu. 

Już choćby z tego powodu warto szukać zatrudnienia będąc pod opieką profesjonalnego biura pośrednictwa pracy. W najlepszych biurach osoba poszukująca pracy zarówno przez cały proces rekrutacji jak po nim – kiedy już podejmuje pracę za granicą – ma do dyspozycji przyporządkowanego/dedykowanego koordynatora, który odpowiada telefonicznie na wszelkie pytania dotyczące pobytu oraz pracy.

W przypadku osób, które szukają zatrudnienia w Norwegii, a nie znają ani języka norweskiego, ani angielskiego taka pomoc jest nie do przecenienia. 

Nieoceniona pomoc asystenta biura pośrednictwa pracy

Decydując się na szukanie zatrudnienia w Norwegii warto zacząć od przejrzenia ogłoszeń na stronie wybranego biura pośrednictwa pracy. Asystent dedykowany każdej osobie poszukującej pracy będzie służył pomocą w co najmniej trzech obszarach:

  • Wyselekcjonuje ogłoszenia norweskich pracodawców pod kątem CV swojego klienta i przedstawi mu wyłącznie te, które mogą spełniać jego wymagania co do stanowiska pracy, miejsca zatrudnienia, czasu pracy oraz zarobków.
  • Wyjaśni jakie dokumenty są niezbędne aby podjąć pracę w wybranym zawodzie. W razie potrzeby wskaże źródła stacjonarne oraz internetowe, z których pobrać można wymagane formularze. Pokieruje do odpowiednich urzędów w Polsce i/lub w Norwegii, które rozpatrują sprawy klienta. Przejrzy wszelkie dokumenty rekrutacyjne swojego klienta i zweryfikuje ich aktualność – w razie jakichkolwiek braków w dokumentacji przebiegu kształcenia czy kariery zawodowej wskaże na konieczność uzupełnienia czy uwierzytelnienia.
  • Wytłumaczy procedury związane z legalizacją pobytu w Norwegii.

Trzeba mieć świadomość, że jeśli posiadasz ważny dowód tożsamości lub paszport, masz prawo do pobytu i pracy w Norwegii przez okres do 3 miesięcy. W przypadku osób, które przeprowadzają się do Norwegii na dłużej niż 6 miesięcy, istnieje konieczność zgłoszenia tego faktu do rejestru ewidencji ludności.

W natłoku spraw związanych z legalizacją swojego pobytu w Norwegii oraz przygotowywaniem dla pracodawcy stosownych dokumentów łatwo popełnić podczas wypełniania formularzy lub przegapić konieczność zgłoszenia się do konkretnego urzędu. Współpraca z biurem pośrednictw pozwala te problemy wyeliminować.

Jak zacząć pracę w Norwegii? 

  • Zadzwoń do biura pośrednictwa pracy lub zostaw numer, żebyśmy mogli rozpocząć proces rekrutacji.
  • Podczas rozmowy udzielimy Ci podstawowych informacji oraz odpowiemy na Twoje pytania. Następnie to my zadamy Ci kilka pytań i ustalimy czy potrzebne są dodatkowe rozmowy lub testy.
  • Po załatwieniu wszelkich formalności w Polsce, wyjedziesz za granicę.
  • Podczas Twojego pobytu w Norwegii cały czas będziemy służyć Ci pomocą i udzielać informacji.
  • Na miejscu zostaniesz wdrożony do nowej pracy. Jeśli będzie trzeba, przejdziesz niezbędne szkolenia i kursy, a następnie rozpoczniesz pracę.

Najwięcej za godzinę zarobić można w Szwajcarii (nawet 30 EUR brutto za godzinę) oraz krajach skandynawskich – w Norwegii stawka ta wyniosła średnio 22,60 EUR brutto na godzinę, a w Danii średnio 20 EUR brutto/h.

Podsumowanie

Decydując się na szukanie zatrudnienia w Norwegii warto zacząć od przejrzenia ogłoszeń na stronie wybranego biura pośrednictwa pracy za granicą. Pracownik biura nie tylko wyselekcjonuje ogłoszenia norweskich pracodawców pod kątem CV swojego klienta, ale także pomoże w zgromadzeniu dokumentów niezbędnych w związku z legalizacją pobytu w Norwegii, wiążących się z koniecznością nostryfikacji świadectw i dyplomów szkolnych oraz uprawnień do wykonywania zawodu.

W najlepszych biurach osoba poszukująca pracy przez cały proces rekrutacji a także kiedy już podejmuje pracę za granicą ma do dyspozycji dedykowanego koordynatora, który odpowiada telefonicznie na wszelkie pytania dotyczące pobytu oraz pracy.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →