Jak wziąć ślub w Norwegii ? – dokumenty i formalności niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego

Planujesz ślub w Norwegii? Co najmniej jeden z przyszłych Nowożeńców pochodzi z Polski? W takim razie z naszego artykuły uzyskasz wiele praktycznych informacji na temat tego, jak wziąć ślub w Norwegii oraz jakie dokumenty należy wypełnić. Przekonaj się też, w jaki sposób można wziąć ślub kościelny w Norwegii.

Ślub w Norwegii – dokumenty

Zastanawiasz się, jak wziąć ślub w Norwegii? Czeka na Ciebie całkiem sporo spraw organizacyjnych. Na pierwszy miejscu będzie oczywiście zadbanie o to, aby dostarczyć do urzędu odpowiednie dokumenty. 

Oto dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego w Norwegii:

  • zaświadczenie o pobycie stałym w Norwegii – wtedy niezbędne będzie przestrzeganie dokładnie tych samych zasad, co obywatele Norwegii; jeśli nie masz zaświadczenia o stałym pobycie skontaktuj się ze Skatteetaten;
  • zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wystawione w Polsce – uzyskasz je w Wydziale Konsularnym w Polsce, zabierz ze sobą kilka dokumentów takich jak odpis aktu urodzenia, zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, dowód osobisty i podanie do Urzędu Stanu Cywilnego ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce;
  • wniosek „Erklæring fra brudefolkene” – to deklaracja narzeczonych, którą należy wypełnić; możesz pobrać ten formularz z Folkeregister; po wypełnieniu formularza musisz go odesłać do tego samego urzędu;
  • formularze od świadków.

Dokumenty należy dostarczyć do Skatteetaten nie wcześniej niż 4 miesiące przed planowaną datą ślubu. Zazwyczaj na odpowiedź należy czekać 2-3 tygodnie. Jeśli Norweska Administracja Podatkowa nie widzi żadnych przeszkód, wyśle na adres domowy pary certyfikat potwierdzający brak przeszkód do zawarcia małżeństwa. Później bardzo ważne jest to, aby dokument dostarczyć osobie, która poprowadzi ceremonię. Zawarcie związku małżeńskiego w Norwegii może wymagać dostarczenia także innych dokumentów w zależności, gdy chcesz się zdecydować na ślub cywilny czy też kościelny.

Ważne jest również zauważenie, że dokumenty z urzędów spoza krajów skandynawskich muszą być opatrzone apostille (pieczątką poświadczającą ważność dokumentu urzędowego) przez władze państwa, w którym zostały wydane.

Ślub kościelny w Norwegii

Chcesz wziąć ślub kościelny w Norwegii? W takim razie zacznij od odwiedzenia parafii, znajdującej się w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeśli ślub ma być przeprowadzony przez polskiego księdza, to skontaktuj się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które będzie w stanie skierować zainteresowaną osobę do polskiego księdza stacjonującego za granicą.

Jeśli chodzi o ślub rzymsko-katolicki, należy spełnić takie same warunki jak w Polsce. Konieczne będzie przygotowanie kilku dokumentów:

  • świadectwo chrztu i bierzmowania,
  • dowód tożsamości;
  • zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego w przypadku ślubu konkordatowego.

W trakcie przygotowań odbędą się trzy spotkania z kapłanem. Na początku zostanie spisany protokół przedmałżeński, a następnie odbędą się dwie spowiedzi przedślubne. Dodatkowo zostanie przeprowadzony egzamin ze znajomości głównych prawd wiary oraz dokładnie omówiony zostanie przebieg ceremonii zaślubin.

Ślub cywilny w Norwegii

Jeżeli Polacy pragną zawrzeć małżeństwo w Norwegii, to kluczowym dokumentem, który jest niezbędny, jest pozwolenie na stały pobyt. Po otrzymaniu decyzji należy jak najszybciej dostarczyć ją do sądu, gdzie zostanie sfinalizowany związek małżeński. Istnieje także możliwość zaznaczenia w formularzu wysłanym do Folkeregister, że urząd ma przesłać dokumenty bezpośrednio do sądu. Warto podkreślić, że wtedy ślub udzieli pracownik sądu rejonowego.

Urząd wymaga również dostarczenia dodatkowych dokumentów, takich jak deklaracja świadków, dokument tożsamości, akt urodzenia, potwierdzenie legalnego pobytu oświadczeniem z norweskiego urzędu, a także zaświadczenie z kraju pochodzenia potwierdzające brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.

Jak wziąć ślub w Norwegii? – o tym też musisz pamiętać

Nie zapomnij także o tym, że musisz zadbać nie tylko o dokumenty, ale też masz kilka istotnych obowiązków do zrealizowania. Jakie? Jednym z nich jest zasada, która mówi o tym, że panna młoda musi mieć druhnę podczas ślubu, a pan młody drużbę. Bardzo ważne jest to, aby świadkowie wypełnili formularze, w których wskażą, że nie widzą powodu, dla którego ślub nie powinien się odbyć.

Kolejną ważną kwestią jest uzupełnienie specjalnego formularza w norweskim urzędzie, jeśli jeden z przyszłych małżonków był już wcześniej w związku małżeńskim oraz gdy, planuje zmienić nazwisko.

Podsumowanie

Zawarcie ślubu w Norwegii wymaga pewnych dokumentów i formalności, które musisz spełnić kilka tygodni przed ślubem. Dlatego ważne jest, aby rozpocząć te procedury odpowiednio wcześniej. Pamiętaj, że każde miasto czy region w Norwegii może mieć swoje specyficzne wymagania, dlatego zawsze warto skonsultować się z lokalnymi władzami lub urzędami, aby upewnić się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →