Waluta w Norwegii – co warto wiedzieć o koronie norweskiej

Początki norweskiej waluty sięgają roku 1875, kiedy Norwegia, Dania i Szwecja zawiązały Skandynawską Unię Monetarną i zdecydowały się wprowadzić do obiegu wspólną walutę: koronę. Po I wojnie światowej Unia rozpadła się, ale jej poszczególne kraje zdecydowały o pozostawieniu korony w nazwie swoich walut, dodając do niej jedynie człon odnoszący się do narodowości.

Jaka waluta jest w Norwegii dziś?

Do dziś mamy więc koronę norweską (NOK), koronę duńską (DKK) oraz koronę szwedzką (SEK). W czasie II wojny światowej kurs korony norweskiej powiązany był z marką niemiecką oraz, pośrednio, z funtem brytyjskim. Z kolei na początku lat ’90 norweska waluta była zależna od ECU (europejskiej jednostki monetarnej), czyli poprzedniczki euro. W 1994 roku Norwegia odmówiła przystąpienia do strefy euro, zachowując własną walutę.

Monety i banknoty NOK formalnie są uznawane za legalny środek płatniczy również na pięciu terytoriach zamorskich: w zamieszkałej prowincji Svalbard, na trzech bezludnych wyspach (Wyspie Jan Mayen, Wyspie Bouveta, Wyspie Piotra I) oraz antarktycznej Ziemi Królowej Maud. 

Korona zmienną jest… 

Dla Polaków kurs korony norweskiej ma znaczenie o tyle, o ile zarabiają w tej walucie. Ze względu na stale rosnącą emigrację i relacje biznesowe, częściej niż kiedykolwiek wcześniej wymieniamy NOK na PLN i odwrotnie. Jeśli chcemy podjąć decyzję o wyjeździe do Kraju Fiordów na stałe, jesteśmy żywotnie zainteresowani nie tylko tym, ile zarobimy w koronach (w stosunku do tego, ile udaje nam się „wyciągnąć na miesiąc” w złotówkach), ale także codziennymi kosztami życia. Sprawdź nasz artykuł: Koszty życia w Norwegii.

Zmienność notowań korony norweskiej w stosunku do złotego to jedna z najważniejszych danych dla polskich emigrantów zarobkowych, którzy pracują w Norwegii oraz dla polskich firm działających na rynku skandynawskim. W ciągu minionych trzech lat norweska waluta cechowała się relatywnie niewielką zmiennością w stosunku do złotego.

Za przyczynę tego stanu rzeczy uznaje się mocne powiązania gospodarcze Norwegii z Unią Europejską. Eksperci podkreślają, że ze względu na wspólne uczestnictwo w europejskiej sieci powiązań gospodarczych, polska i norweska waluta często podąża jednak w zbliżonym kierunku.

Aktualne notowania korony norweskiej znajdziecie w każdym kantorze internetowym. W czasie, w którym powstaje ten tekst obowiązują poniższe stawki:

  • Kurs kupna NOK: 0,4301 PLN
  • Kurs sprzedaży NOK: 0,4361 PLN
  • Kurs średni NOK: 0,4331 PLN
  • Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) 0,02% ▼

Czy wiecie, że: 

  • NOK to w międzynarodowym formacie ISO 4217, a w samej Norwegii można spotkać także skrót „kr”.
  • Norwegowie posługują się także słowem „øre”, które nie jest żadnym skrótem, lecz nazwą setnej części korony, czyli odpowiednikiem polskiego grosza. Od 1 maja 2012 r. norweskie „øre” nie występują już w rozliczeniach gotówkowych ze względu na brak odpowiednich monet. Okazało się, że ich wartość nominalna jest znacznie mniejsza od wartości metalu używanego podczas ich produkcji!
  • W obrocie gotówkowym znajdziemy monety o nominałach 1,5,10 i 20 koron oraz banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 koron.
  • Monety 1 NOK oraz 5 NOK mają na środku otwór. To prawdopodobnie nawiązanie do tradycyjnych monet używanych w Skandynawii setki lat temu. Otwory w monetach pełniły wówczas funkcję praktyczną, ludzie nie nosili ich bowiem w portmonetkach, lecz nawlekali na rzemyki. Inna teoria głosi, że dziurki pozwalają na łatwiejsze rozróżnianie pieniędzy przez osoby niewidome i słabo widzące
  • Na starszych seriach banknotów znajdziemy wizerunki ważnych postaci z historii Norwegii, ale już na nowszych, wprowadzonych do obiegu w 2017, 2018 i 2019 roku, akcenty przyrodnicze i kulturowe, np. latarnię morską, żaglowiec, spienione morskie fale czy dorsza albo maskonura. Łódź wikingów widoczna na nowym banknocie 100 NOK to tak zwana Łódź z Gokstad, która jest jednym z najważniejszym zabytków Norwegii. Obecnie można ją podziwiać w Oslo, w muzeum wikińskich okrętów.
  • Norwegowie nadal mogą wymieniać w banku centralnym wszystkie nieużywane banknoty, które wyemitowano po 1948 roku.

Korona norweska (NOK) w czasach pandemicznych

Ekonomiści podkreślają, że Norwegia, jako jedno z nielicznych państw w Europie, uniknęła spadku PKB w ostatnim kwartale 2020 r. Swoją siłę norweska waluta zawdzięcza m.in. stosunkowo łagodnemu przejściu Norwegii przez drugą falę pandemii oraz odporność koniunktury. 

Korona umacnia się do poziomu, którego nie widzieliśmy od czasu pandemii zarówno w stosunku do dolara, jak i euro. W dłuższej perspektywie prawdopodobnie umocni się jeszcze bardziej – twierdzi główny ekonomista w Nordea Markets, Kjetil Olsen. Jako jeden z powodów umocnienia Olsen podaje program szczepień na koronawirusa i związane z nim ożywienie gospodarcze.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →