Koszty życia w Norwegii – na co musisz być przygotowany?

Dla wielu z nas praca w Norwegii to szansa na spełnienie swoich marzeń. To kraj, który kusi nas nie tylko pięknymi widokami, ładem, porządkiem czy bezpieczeństwem, ale również bardzo atrakcyjnymi, wysokimi zarobkami.

Decydując się na pracę w tym regionie Skandynawii warto patrzeć jednak nie tylko na to ile zarobimy, ale również na to, jak wyglądają koszty życia w Norwegii. Dzięki temu uda nam się podjąć decyzję, z której będziemy z pełni zadowoleni. Sprawdźmy więc jak wygląda codzienne życie w Norwegii i o czym warto wiedzieć przed wyjazdem.

Przygotuj się na wyższe ceny

Niestety, życie w Norwegii jest stosunkowo drogie – warto zdać sobie sprawę z tego, zanim jeszcze podejmiemy decyzję o wyjeździe do pracy. Tutejsze ceny żywności, podobnie jak koszt zakwaterowania czy transportu, niejednokrotnie zaskakują Polaków. Jest to zresztą specyfiką wielu krajów nordyckich.

Czy oznacza to, że nie warto decydować się na pracę w Norwegii, ponieważ i tak nie uda nam się niczego zaoszczędzić? Zupełnie nie! Po prostu warto być świadomym, że przeprowadzka do Norwegii to znacznie wyższe koszty życia. Trzeba być na to przygotowanym, szczególnie jeśli nie rozpoczynamy pracy od razu. Na szczęście, średnie zarobki w Norwegii, przy skromnym, oszczędnym życiu i tak pozwolą nam na zgromadzenie sporych oszczędności.

Ceny żywności w Norwegii

Zakupy spożywcze to jeden z tych wydatków, z których niestety nie możemy zrezygnować. Sprawdźmy więc, jak wyglądają ceny żywności w Norwegii. Nie da się ukryć, że osoby, które są przyzwyczajone do zakupów w Polsce, mogą być nieco zdziwione, zaglądając na półki.

Wystarczy bowiem sprawdzić np. cenę chleba, która w naszym kraju oscyluje w okolicy 3 złotych, a w Norwegii (w przeliczeniu) ponad 11 złotych. Dwieście gram masła to koszt rzędu 23.00 NOK (10 zł), zaś 10 sztuk jajek to 30 NOK (13 zł).

Nie da się więc ukryć, że za zakupy spożywcze w Norwegii zapłacisz więcej, niż w Polsce. Szacuje się, że osoba, która mieszka tam w pojedynkę, musi przeznaczyć na same zakupy spożywcze około 3000 NOK (1300 zł) miesięcznie.

Co z mieszkaniem w Norwegii?

Przeprowadzka do Norwegii nieodłącznie związana jest z koniecznością znalezienia mieszkania. Ceny wynajmu mieszkań w Norwegii są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od miejsca, w którym zamierzamy znaleźć lokum. Najwyższe są oczywiście w Oslo oraz innych dużych miastach. Przyjrzyjmy się jednak temu jak się kształtują.

W przypadku najczęściej wybieranego rozwiązania, czyli kawalerki, musimy przygotować się na wydatki rzędu od 6000 do nawet 8000 NOK. Chcąc zaoszczędzić, możemy zdecydować się jedynie na wynajem pokoju. W takim przypadku zapłacimy około 4000-6000 NOK miesięcznie. Jeśli jednak wyjeżdżamy do pracy z rodziną lub w kilka osób, konieczne będzie wynajęcie większego mieszkania. W przypadku mieszkań dwu lub trzypokojowych wynajem kosztuje od 7000 do nawet 15 000 NOK.

Nie da się ukryć, że dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w Norwegii, taki wydatek jest sporym obciążeniem. Co więc możemy zrobić? Jednym z rozwiązań jest szukanie ofert pracy z zakwaterowaniem. Obecnie wielu pracodawców oferuje możliwość zamieszkania w pokoju o standardzie hotelowym.

Pozostałe wydatki, czyli ile kosztuje życie w Norwegii

Jedzenie i koszt wynajmu mieszkania to podstawowe, ale nie jedyne wydatki, które musimy ponieść. Kolejną kwestią są dojazdy. Najrozsądniejszym wyborem jest oczywiście komunikacja miejska. Musisz bowiem pamiętać, że taksówki w Norwegii są wyjątkowo drogie i nawet mieszkańcy tego kraju starają się unikać z korzystania z nich. Dlatego o wiele lepszym wyborem są autobusy. W Oslo za standardowy miejski bilet zapłacimy około 35 NOK (15,50 zł).

Sporo zapłacimy również za ubrania. Przykładowo, chcąc kupić jeansy w sieciowym sklepie, musimy przygotować się na wydatek około 700 NOK, zaś kupując buty skórzane – nawet 1300. Pisząc o dodatkowych wydatkach nie sposób nie wspomnieć również o rozrywce. Wyjście do restauracji na obiad dla 2 osób to wydatek około 1000 NOK, wizyta w kinie 100-120 NOK, zaś miesięczny karnet na siłownię około 400-500 NOK.

Czy mimo to uda mi się zaoszczędzić?

Czytając to, możesz mieć wątpliwości, czy wyjazd do Norwegii ma sens. Nie ukrywajmy – większość z nas decyduje się na pracę za granicą, ponieważ mamy nadzieję, że uda nam się odłożyć sporą sumę. Jak więc jest naprawdę? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że najniższa krajowa w Norwegii tak naprawdę nie istnieje. Przynajmniej, nie w takim znaczeniu, jakie znamy z naszego kraju. Nie mamy bowiem do czynienia z jedną ogólnokrajową pensją. Wyznaczane są za to minimalne stawki godzinowe, które wynoszą: 203,8 NOK za godzinę dla wyspecjalizowanych pracowników branży budowlanej, 161,87 NOK w branży hotelarskiej oraz 169,94 NOK w branży stoczniowej.

Warto więc dokładnie sprawdzić, na jakie zarobki możemy liczyć. Niemniej nawet na podstawie przytoczonych tu przykładów, możemy stwierdzić, że pracując w pełnym wymiarze godzin, uda nam się odłożyć całkiem sporo.

Podsumowanie

Jak widać, praca w Norwegii może pozwolić nam na oszczędności czy utrzymanie rodziny w Polsce. Licząc ewentualne zarobki, warto jednak mieć świadomość, jakie są koszty utrzymania w Norwegii.

Dzięki temu uda nam się uniknąć rozczarowań oraz zaplanować, w jaki sposób będziemy zarządzać swoim budżetem. Mając taki plan, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej i skuteczniej zrealizować swoje cele.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →