Koszty życia w Norwegii – na co musisz być przygotowany?

Dla wielu z nas praca w Norwegii to szansa na spełnienie swoich marzeń. To kraj, który kusi nas nie tylko pięknymi widokami, ładem, porządkiem czy bezpieczeństwem, ale również bardzo atrakcyjnymi, wysokimi zarobkami.

Decydując się na pracę w tym regionie Skandynawii warto patrzeć jednak nie tylko na to ile zarobimy, ale również na to, jak wyglądają koszty życia w Norwegii. Dzięki temu uda nam się podjąć decyzję, z której będziemy z pełni zadowoleni. Sprawdźmy więc jak wygląda codzienne życie w Norwegii i o czym warto wiedzieć przed wyjazdem.

Koszty życia w Norwegii: Przygotuj się na wyższe ceny

Niestety, życie w Norwegii jest stosunkowo drogie — warto zdać sobie sprawę z tego, zanim jeszcze podejmiemy decyzję o wyjeździe do pracy. Tutejsze ceny żywności, podobnie jak koszt zakwaterowania czy transportu, niejednokrotnie zaskakują Polaków. Jest to zresztą specyfiką wielu krajów nordyckich.

Czy oznacza to, że nie warto decydować się na pracę w Norwegii, ponieważ i tak nie uda nam się niczego zaoszczędzić? Zupełnie nie! Po prostu warto być świadomym, że przeprowadzka do Norwegii to znacznie wyższe koszty życia. Trzeba być na to przygotowanym, szczególnie jeśli nie rozpoczynamy pracy od razu. Na szczęście, średnie zarobki w Norwegii, przy skromnym, oszczędnym życiu i tak pozwolą nam na zgromadzenie sporych oszczędności.

Koszty życia w Norwegii 2023: Ceny jedzenia w Norwegii

Początek lutego i początek lipca w Norwegii to dwa okienka cenowe, w których producenci żywności i supermarkety mogą ustalać nowe ceny produktów. Norweski Urząd Statystyczny (SSB) nigdy wcześniej nie odnotował większego wzrostu cen żywności niż w lipcu 2022 roku.

Jako powody podwyżek cen żywności wskazuje się większe ceny surowców i transportu spowodowane wojną w Ukrainie. Tendencja wzrostowa została potwierdzona również w sierpniu i nadal się utrzymuje. SBB podaje, że:

 • mięso i nabiał notują wzrost cen o 24,5%,
 • makarony notują wzrost cen o ponad 18,3%,
 • cena oleju wzrosła o 15,6%,
 • masła, margaryny i świeża śmietana podrożały o 13%.

Cena chleba w Norwegii to obecnie 29 NOK (2 EUR) za bochenek. Przykładowe ceny innych popularnych artykułów spożywczych:

 • Mleko 1l kosztuje 18 NOK (1,76 EUR)
 • Jajka 10 szt, kosztuje 49 NOK (4,8 EUR)
 • Pomidory 1kg kosztuje 39 NOK (3,8 EUR)
 • Makaron 1kg kosztuje 29 NOK (2,84 EUR)
 • Pierś z kurczaka 1kg kosztuje  134 NOK (13 EUR)
 • Woda 1,5 l kosztuje 22 NOK (2,15 EUR)
 • Ziemniaki 1kg kosztuje 18 NOK (1,8 EUR)
 • Herbata 1 opakowanie kosztuje 35 NOK (3,4 EUR)
 • Banany 1kg kosztuje 16 NOK (1,57 EUR)
 • Jabłka 1kg kosztuje 29 NOK (2,84 EUR)

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Norwegii?

W przypadku najczęściej wybieranego rozwiązania, czyli kawalerki, musimy liczyć się z kosztami w przedziale od 10 000 NOK do 12 000 NOK (1000 – 1200 EUR) w centrum dużych miast. Mieszkania 2-3 pokojowe z przeznaczeniem na kilka osób to koszt nawet do 16 000 NOK (1600 EUR), co oznacza, że nawet w przypadku zamieszkania w kilka osób wynajem wiąże się z kosztami rzędu 3000 – 6000 NOK (300 – 600 EUR) na osobę. Emigranci zarobkowi często poszukują na wynajem pokoju jednoosobowego (takiego, którego nie trzeba współdzielić z innymi). Jego cena to około 4000 – 7000 NOK (400 – 700 EUR) miesięcznie.

Jak podaje portal mojnanorwegia.pl, powołując się na portale norweskie, ceny wynajmu mieszkań w Norwegii wciąż rosną, szczególnie w dużych miastach. Średnia cena wynajmu mieszkania w Oslo wzrosła od stycznia o ponad 2 000 NOK i obecnie wynosi 17 036 NOK. W Bergen zaś o około 1800 NOK więcej w stosunku do ubiegłego roku. W lipcu 2021 r. wynajęcie mieszkania kosztowało średnio 11 995 NOK miesięcznie, podczas gdy w tym samym miesiącu 2022 już 13 472 NOK. Mniej więcej to samo dotyczy Trondheim.

Miesięczny koszt życia w Norwegii: Pozostałe wydatki, czyli ile kosztuje życie w Norwegii?

Jedzenie i koszt wynajmu mieszkania to podstawowe, ale nie jedyne wydatki, które musimy ponieść. Kolejną kwestią są dojazdy. Najrozsądniejszym wyborem jest oczywiście komunikacja miejska. Musisz bowiem pamiętać, że taksówki w Norwegii są wyjątkowo drogie i nawet mieszkańcy tego kraju starają się unikać z korzystania z nich. Dlatego o wiele lepszym wyborem są autobusy. W Oslo za standardowy miejski bilet zapłacimy około 35 NOK (15,50 zł).

Sporo zapłacimy również za ubrania. Przykładowo, chcąc kupić jeansy w sieciowym sklepie, musimy przygotować się na wydatek około 700 NOK, zaś kupując buty skórzane – nawet 1300. Pisząc o dodatkowych wydatkach nie sposób nie wspomnieć również o rozrywce. Wyjście do restauracji na obiad dla 2 osób to wydatek około 1000 NOK, wizyta w kinie 100-120 NOK, zaś miesięczny karnet na siłownię około 400-500 NOK.

Ile kosztuje komunikacja w Norwegii

Jeśli poruszasz się po Norwegii samochodem osobowym, musisz liczyć się następującymi kosztami paliwa:

 • za 1l 95 benzyny zapłacimy ok. 23 NOK (2,25 EUR),
 • za 1l diesla wydamy ok. 22 NOK (2,15 EUR).

Zmiany w cenach paliw możesz śledzić tutaj.

Jeżeli korzystasz z komunikacji zbiorowej, ceny biletów kształtują się obecnie następująco:

 • bilet jednorazowy 39 NOK (3,8 EUR)
 • bilet na 24 godziny 117 NOK (11,4 EUR)
 • bilet 7-dniowy 323 NOK (32 EUR)
 • bilet 30-dniowy 814 NOK (79 EUR)
 • bilet całoroczny 8140 NOK (798 EUR)

Czy życie w Norwegii jest drogie?

Osoby, które obecnie wyjeżdżają do Norwegii do pracy same (bez rodziny) wydają około 3000 NOK (300 EUR) miesięcznie na produkty spożywcze jedzenie i tzw. chemię. Kiedy do pracy wyjeżdża para – można się spodziewać podwojenia kosztów. Jak podają szacunki rządowej Komisji ds. Obliczeń Technicznych (Teknisk beregningsutvalg, TBU), przeciętna norweska rodzina wyda średnio 7 000 NOK więcej na jedzenie niż w ubiegłym roku.

Ile pieniędzy na start w Norwegii?

Kiedy szacujemy kwotę niezbędną na rozpoczęcie życia w Kraju Fiordów, liczy się:

 • cena najmu mieszkania albo pokoju,
 • cena podstawowych artykułów żywnościowych,
 • cena paliwa w Norwegii,
 • cena biletów w komunikacji zbiorowej.

Zawsze warto rozważyć zabranie ze sobą zapasów jedzenia i podstawowych środków czystości kupionych w Polsce oraz mieć zabezpieczone osobne pieniądze na ewentualny powrót do kraju, gdyby koszty utrzymania nas przerosły.

Ile można odłożyć w Norwegii

Mimo stale rosnących kosztów życia w Norwegii, zarobki w Kraju Fiordów płace wciąż są w miarę proporcjonalne do cen w sklepach. Dla emigranta zarobkowego istotne jest więc znalezienie takiego stanowiska pracy, które da mu jak najwyższe zarobki w stosunku do jego kwalifikacji. Można wtedy liczyć na to, że uda się odłożyć część kwoty w ramach oszczędności.

Zarobki w Norwegii w większości wypadków pozwalają na odłożenie części pensji dla rodziny w kraju (przy minimalnych zarobkach miesięcznie można odłożyć od 3000-4000 NOK).

Znajomość norweskiego a zarobki

Choć w Norwegii bez znajdziesz pracę nie mając w CV znajomości języka norweskiego bądź angielskiego, fakt, że posługujesz się językiem obcym wpływa znacząco na wysokość zarobków. Warto więc podjąć naukę języka przed wyjazdem albo skorzystać z możliwości udziału w kursach już na miejscu.

Najniższa krajowa w Norwegii

W Norwegii nie obowiązuje uogólniona płaca minimalna. Najniższe stawki godzinowe ustalane są dla:

 • branży budowlanej,
 • pracowników świadczących usługi porządkowe (sprzątających),
 • branża hotelarskiej i gastronomicznej,
 • pracowników w przemyśle stoczniowym,
 • robotników rolnych,
 • osób zatrudnionych w przetwórstwie rybnym,
 • branży elektro-instalacyjnej,
 • pracowników transportujących towary i zajmujących się transportem osobowym.

Szczegółowy wykaz kwot oraz warunków, które należy spełnić, aby zostać objętym konkretnymi widełkami płacowymi, znajdziesz tutaj.

Koszty życia w Norwegii: Czy mimo to uda mi się zaoszczędzić?

Czytając to, możesz mieć wątpliwości, czy wyjazd do Norwegii ma sens. Nie ukrywajmy – większość z nas decyduje się na pracę za granicą, ponieważ mamy nadzieję, że uda nam się odłożyć sporą sumę. Jak więc jest naprawdę? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że najniższa krajowa w Norwegii tak naprawdę nie istnieje. Przynajmniej, nie w takim znaczeniu, jakie znamy z naszego kraju. Nie mamy bowiem do czynienia z jedną ogólnokrajową pensją. Wyznaczane są za to minimalne stawki godzinowe, które wynoszą: 203,8 NOK za godzinę dla wyspecjalizowanych pracowników branży budowlanej, 161,87 NOK w branży hotelarskiej oraz 169,94 NOK w branży stoczniowej.

Warto więc dokładnie sprawdzić, na jakie zarobki możemy liczyć. Niemniej nawet na podstawie przytoczonych tu przykładów, możemy stwierdzić, że pracując w pełnym wymiarze godzin, uda nam się odłożyć całkiem sporo.

Ile kosztuje życie w Norwegii: Podsumowanie

Jak widać, praca w Norwegii może pozwolić nam na oszczędności czy utrzymanie rodziny w Polsce. Licząc ewentualne zarobki, warto jednak mieć świadomość, jakie są koszty utrzymania w Norwegii.

Dzięki temu uda nam się uniknąć rozczarowań oraz zaplanować, w jaki sposób będziemy zarządzać swoim budżetem. Mając taki plan, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej i skuteczniej zrealizować swoje cele.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →