Geodeta

Kraj: Norwegia

Geodeci zajmują się pomiarami działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowle, w tym budowę dróg i autostrad. Inne zadania geodety to odczytywanie i analizowanie map oraz nanoszenie dokonanych pomiarów.

Prace wykończeniowe – wykończeniówka

Kraj: Norwegia

Prace wykończeniowe polegają na przystosowaniu domu lub innego obiektu budowlanego do użytku. Jako prace wykończeniowe możemy zaliczyć m.in. malowaniem ścian, układanie płytek czy montaż ceramiki łazienkowej. Poza nimi do wykończeniówki zalicza się również wykonywanie instalacji wewnętrznych budynku takich jak elektryka, oświetlenie oraz ogrzewanie.

Szpachlarz

Kraj: Norwegia

Szpachlarz zajmuje się przygotowywaniem, wygładzaniem i wykańczeniem obrabianych powierzchni ścian metodą szpachlowania. Osoba na stanowisku szpachlarza będzie pracowała w budynkach oraz pomieszczenia przeznaczonych do remontu.

Betoniarz – zbrojarz

Kraj: Norwegia

Betoniarz – zbrojarz pracuje na placach budowy. Jego praca jest bardzo odpowiedzialna i wymaga sporej wiedzy technicznej z zakresu budownictwa – zbrojenia odtwarza na podstawie rysunków technicznych. Betoniarz musi zadbać o odpowiednią obróbkę betonu, a także o zabezpieczenie konstrukcji. Betoniarz – zbrojarz musi biegle posługiwać się betonem i stalą, ponieważ zbrojarz dobiera odpowiedni gatunek metalu […]

Cieśla

Kraj: Norwegia

Cieśla (stolarz budowlany) zajmuje się obróbką drewna. Cieśla pracuje przy dużych elementach konstrukcyjnych budynków, tj. więźby dachowe, konstrukcje wieńcowe oraz drzwi i okna. Do jego zadań możemy zaliczyć prace związane z formowaniem konstrukcji z drewna potrzebnych na placu budowy, takich jak pomosty robocze, konstrukcje rozporowe i podporowe ścian. Cieśla jest odpowiedzialny także za naprawdę owych […]

Tynkarz

Kraj: Norwegia

Tynkarz zajmuje się nakładaniem warstw tynkarskich takich jak: wapno, cement, żywica, alabaster oraz nakładaniem tynków suchych: płyt gipsowych na ściany i stropy budynków. Elementarną umiejętnością tynkarza jest samodzielne sporządzenie zapraw tynkarskich. Cenioną umiejętnością tynkarza jest również samodzielne sporządzenie zapraw tynkarskich. Tynkarz musi znać rodzaje składników – kruszyw, piasku, wapna, cementu, gipsu, barwników, z których wytwarza […]

Monter rusztowań

Kraj: Norwegia

Monter rusztowań to pracownik budowlany, którego zadaniem jest montaż i demontaż rusztowań budowlanych. Praca ta odbywa się na zewnątrz budynków, w zmiennych warunkach atmosferycznych i wiąże się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami.

Operator walca drogowego

Kraj: Norwegia

Operator walca budowlanego zajmuje się kompleksową obsługą maszyny – walca budowlanego – do zagęszczania gruntów w robotach ziemnych lub zagęszczania mas nawierzchniowych przy budowie dróg poprzez nacisk sztywnych lub podatnych kół-wałów podczas jazdy.

Zbrojarz

Kraj: Norwegia

Osoba pracująca na tym stanowisku wykonuje siatki i szkielety zbrojeniowe na podstawie rysunków konstrukcyjnych oraz układa je w formach i deskowaniach.

Murarz

Kraj: Norwegia

Osoba na tym stanowisku zajmuje się murowaniem fundamentów, murów prostych, ścian warstwowych nośnych i działowych o różnych grubościach z różnorodnych materiałów budowlanych: cegieł, kamienia, elementów betonowych, gipsowych i innych, przy zastosowaniu odpowiednich wiązań i spoin.