Ubezpieczenie samochodu w Norwegii – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu (Bilforsikring) jest w Norwegii (tak jak w Polsce) obowiązkowe. Choć może się ono składać z wielu pojedynczych ubezpieczeń, obejmujących różny zakres świadczeń, OC (Ansvar) musi mieć każdy kierowca. Od 1 marca 2018 roku Towarzystwo Ubezpieczeń Komunikacyjnych zostało uprawnione do kontrolowania i nakładania kar z tytułu braku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Wysokość karnej opłaty wynosi minimum 150 koron za każdy dzień, od dnia stwierdzenia braku ciągłości polisy ubezpieczeniowej. 

Wszelkie formalności związane z ubezpieczeniem samochodu w Norwegii załatwić można przez telefon albo on-line. Bez problemu znajdziemy ubezpieczyciela, zatrudniającego konsultantów mówiących po polsku. Wystarczy rozmowa, nie musisz dosyłać  żadnych dokumentów i niczego podpisywać. Wszystkie formalności załatwia konsultant. Polisa ubezpieczeniowa staje się aktywna zaraz po jej zatwierdzeniu. Wszystkie dokumenty (polisa i faktura) wysyłane są droga mailową. Masz możliwość płatności składki miesięcznej, kwartalnej, półrocznej lub za cały rok z góry. Rozłożenie płatności na raty nie wiąże się z żadną dodatkową dopłatą. 

Podobnie jak w Polsce, można wybrać różne warianty ubezpieczenia samochodu w Norwegii. 

Ansvar (ansvarforsikring) – podstawowe ubezpieczenie auta w Norwegii

Ansvar to odpowiednim podstawowej wersji polskiego OC. To ubezpieczenie obowiązkowe, obejmujące przede wszystkim pokrycie kosztów naprawy po kolizji, pod warunkiem, że właściciel samochodu nie był jej sprawcą. Zakres świadczeń obejmuje także wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, wymaga to jednak wykupienia dodatkowej opcji forer-passasjerulykke

Delkasko

Delkasko to rozszerzona wersja ubezpieczenia ansvar. Obejmuje ono:

  • odszkodowanie z tytułu wybitej szyby
  • wypłatę rekompensaty z tytułu kradzieży samochodu
  • odszkodowanie z tytułu podpalenia samochodu
  • pomoc drogową, gdyby samochód odmówił współpracy

Delkasko nie pokrywa szkód powstałych w wyniku kolizji drogowej. Ubezpieczenie to jest zalecane, gdy samochód ma ponad 10 lat.

Kasko

Kasko uznawane jest za odpowiednik polskiego AC (Auto Casco). Pokrywa te same szkody, co delkasko, a także szkody, które powstały w wyniku kolizji lub utraty panowania nad pojazdem. Ubezpieczenie obejmuje uzyskanie pomocy drogowej na terenie całej Unii Europejskiej wraz z prawem do auta zastępczego; holowanie samochodu na terenie całej Unii Europejskiej czy pokrycie kosztów napraw powstałych po kolizji – nawet, gdy to właściciel pojazdu jest sprawcą. Kasko gwarantuje pomoc drogową na terenie całej Europy, ale może mieć ograniczenia w przypadku uszkodzenia wyposażenia dodatkowego (np. bagażnik dachowy).

Superkasko (ansvar+delkasko+kasko)

Ten wariant ubezpieczenia to gwarancja najszerszego wachlarza świadczeń, w tym wszystkich świadczeń, które wchodzą w skład ansvar, delkasko oraz kasko. Właściciel takiej polisy może liczyć na wypłatę odszkodowania do wysokości pełnej wartości samochodu, który doznał szkody całkowitej, w tym również w przypadku awarii silnika oraz skrzyni biegów.

Rettshjelpforsikring

To ubezpieczenie od kosztów pomocy prawnej, będące elementem każdego ubezpieczenia samochodowego.

Czy norwescy ubezpieczyciele honorują polskie zniżki?

Uznanie wypracowanych w Polsce zniżek zawsze leży w gestii ubezpieczyciela. W Norwegii nie istnieje żaden przepis prawny, który nakazywałby honorowanie polskich ulg. Dlatego trzeba po prostu zapytać swojego doradcę ubezpieczeniowego o taką ewentualność, bo zawsze warto mieć na uwadze możliwość obniżenia kosztów polisy. 

Co wpływa na koszt polisy w Norwegii?

Czynnikiem decydującym o wysokości składki ubezpieczeniowej w Norwegii jest bezwypadkowa jazda. Za każdy rok bez żadnych kolizji stawka obniżana jest o 10 procent, zaś gdy kierowca spowoduje szkodą – traci 30 procent zniżki. Konsultant zapyta też na pewno o liczbę pokonywanych rocznie kilometrów. Im większą liczbę podamy, tym ryzyko spowodowania wypadku będzie oszacowane jako wyższe, a tym samym wyższa będzie składka. Na cenę wpływa również miejsce zamieszkania. Ubezpieczenie w dużym mieście jest wyższe, niż w małym. Koszt polisy bywa także uzależniony od wieku kierowcy. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu w Norwegii, kiedy kupujemy pojazd używany

Kupując samochód na rynku wtórnym (od osoby prywatnej albo w komisie samochodowym) należy wejść na stronę Statens vegvesen i wpisać numer rejestracyjny lub identyfikacyjny pojazdu (VIN), co umożliwi nam zapoznanie się z profilem samochodu. Strona ma także wersję w języku angielskim. Znajdziemy tu m.in. informację o ubezpieczeniu pojazdu. Norweski Zarząd Dróg i Autostrad w 2012 roku uruchomił aplikację mobilną, z której można korzystać w telefonie bez potrzeby zaglądania na oficjalny portal SV. 

Podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu (Bilforsikring) jest w Norwegii obowiązkowe, a brak ciągłości naszej polisy ubezpieczeniowej będzie skutkował karą finansową, wynoszącą 150 koron za każdy dzień zwłoki. Polisę ubezpieczeniową bez problemu załatwisz on-line lub telefonicznie i będzie ona aktywna zaraz po jej zatwierdzeniu przez konsultanta firmy ubezpieczeniowej. Podobnie jak w Polsce, w Norwegii można wybrać różne warianty ubezpieczenia. 

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →