Skatteetaten – co to jest i do czego nam się przyda?

Skatteetaten to norweski urząd skarbowy. Każdy Polak decydujący się na pracę w Norwegii musi się tu zgłosić, aby powiadomić o przeprowadzce do Norwegii. Obowiązek ten dotyczy osób, które mają zamiar przebywać w Kraju Fiordów nieprzerwanie przez co najmniej sześć miesięcy. Jeśli planowany czas pobytu jest krótszy, nie ma konieczności zgłaszania przeprowadzki.

Należy pamiętać, że każda zmiana adresu w Norwegii bądź wyprowadzka z niej wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego w Skatteetaten. Czas na podanie nowego adresu zamieszkania to 8 dni od jego zmiany. Brak kontaktu z urzędem skarbowym może skutkować tym, że urząd nie będzie miał możliwości powiadomienia o ewentualnym zwrocie nadpłaty podatku. Co jeszcze załatwia się w Skatteetaten?

Jakie sprawy załatwia się w Skatteetaten

Obok wspomnianych już kwestii meldunkowych, w Skatteetaten pojawić się należy (osobiście lub on-line), kiedy chcemy:

 • uzyskać stały (fødselsnummer) bądź tymczasowy (D-nummer) numer personalny, odpowiednik naszego numeru PESEL, niezbędny do dalszego oficjalnego funkcjonowania w Norwegii
 • uzyskać kartę podatkową (skattekort), aby pracodawca mógł potrącać zaliczkę na podatek od wynagrodzenia (forskuddstrekk)
 • sprawdzić swoją historię podatkową oraz bieżący stan rozliczeń
 • sprawdzić który pracodawca pobrał naszą kartę podatkową
 • sprawdzić swoje dochody z roku bieżącego oraz z lat ubiegłych, poczynając od roku 2015
 • prześledzić historię oraz stan bieżący naszych spraw pracowniczych (np. kolejni pracodawcy, okresy zatrudnienia;
 • sprawdzić swoje zobowiązania wobec Skateetaten oraz ewentualne należne tobie nadpłaty ze strony urzędu

Gdyby się zdarzyło, że zapomnimy którąkolwiek z naszych danych personalnych (np. numer personalny stały/tymczasowy), dane te znajdziemy w zakładce Min Folkeregisterside

Jak zalogować się do Skatteetaten

Do Skatteetaten można się zalogować przy pomocy:

 • MinID (kody MinIDużytkownik zamawia w oparciu o swój numer personalny i otrzymuje na adres zamieszkania)
 • BankID oraz BankID på mobil (użytkownik dostaje osobiste, elektroniczne kody wystawione przez swój bank)
 • Buypass (użytkownik loguje się za pomocą karty elektronicznej, która jest zatwierdzona przez Buypass AS; BuypassID mobil to aplikacja mobilna na telefon)

Zmieniłeś swój numer konta? Poinformuj o tym Skatteetaten!

Jeśli poinformujesz Skatteetaten o zmianie swojego numeru konta bankowego, nie będziesz miał kłopotów z otrzymaniem zwrotu podatku na czas. 

Aby zaktualizować swój numer konta Skatteetaten, potrzebujesz:

 • wypełnionego formularza i podpisanego wniosku
 • kopii dokumentu tożsamości (dowód lub paszport),
 • kopii potwierdzenia posiadanego rachunku bankowego (na przykład polskiego); może być to wyciąg bankowy lub pierwsza strona umowy z bankiem,
 • kodów MinID

Skattekort, czyli karta podatkowa

Norweska karta podatkowa to dokument na podstawie którego Twój pracodawca nalicza zaliczkę podatkową od dochodu brutto i odprowadza odpowiednią kwotę do urzędu skarbowego. Karta bazuje na informacjach o Twoich dochodach: zarówno tych, które już udało Ci się osiągnąć w trakcie roku podatkowego, jak i tych, które planujesz uzyskać przez resztę roku. Nowa skattekort (od 2022 roku) będzie oparta na Twoich dotychczasowych dochodach i poprzednich kartach podatkowych.

Jeżeli pracujesz w Norwegii od dłuższego czasu, nowa karta podatkowa powinna do Ciebie trafić automatycznie z początkiem kolejnego roku i wtedy Twój pracodawca może ją pobrać w systemie Altinn. Jeżeli jednak zdarzyło Ci się mieć dłuższą przerwę w zarobkowaniu w Kraju Fiordów, nie dostaniesz automatycznie nowej karty podatkowej z początkiem roku. Musisz złożyć wniosek o nową skattekort.

Jeśli tego nie zrobisz, pracodawca nie będzie miał dostępu do informacji o Twoich zarobkach i zamiast zaliczki adekwatnej do dochodów pobierze zaliczkę podatkową w wysokości aż 50%. Ewentualną nadpłatę podatku otrzymasz dopiero w ramach rozliczenia podatkowego za 2022 rok, co oznacza, że będziesz musiał czekać na zwrot pieniędzy do czerwca lub nawet października 2023 roku. Jest jednak i dobra wiadomość: nadwyżki podatkowe w Norwegii są dobrze oprocentowane, więc odzyskasz pieniądze ze sporymi odsetkami.

Jak zamówić kartę podatkową w Norwegii

Osoby, które mieszkają w Norwegii na stałe i od wielu lat osiągają dochody w tym kraju, dostają na ogół co roku automatycznie kartę podatkową. Pozostali muszą zamówić skattekort na własną rękę. Można to zrobić na 3 sposoby:

 • Elektronicznie (za pośrednictwem swojego profilu w systemie Altinn i formularza RF-1209)
 • W sposób tradycyjny (wypełniasz druk RF-1209, drukujesz, załączasz odpowiednie dokumenty i wysyłasz pocztą do urzędu skarbowego)
 • Z pomocą pracodawcy (może on wystąpić o kartę podatkową w imieniu pracownika i w tym celu musi wypełnić druk RF-1355 w systemie Altinn). UWAGA: Pracodawca nie ma obowiązku występowania o kartę podatkową dla pracownika. Uzyskanie karty podatkowej z urzędu skarbowego to Twoje zadanie.

UWAGA: Jeżeli pierwszy raz podejmujesz pracę w Norwegii, nie wystarczy, że złożysz wniosek o wydanie karty podatkowej. Musisz umówić się na osobiste spotkanie w lokalnym urzędzie skarbowym (personlig oppmøte), aby przejść kontrolę tożsamości (ID kontroll).

Podsumowanie 

W norweskim urzędzie podatkowym załatwisz o wiele więcej spraw niż w polskim. Dbałość o przepływ informacji między obywatelem a Skatteetaten to gwarancja bezproblemowego funkcjonowania w systemie podatkowym. 

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →