Najpopularniejsze symbole Norwegii

Coraz więcej Polaków decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej w Norwegii, a jedyne, co mają w głowie to kilka stereotypów na temat kraju, który nieodległy od Polski w przestrzeni, jest bardzo od nas odległy kulturowo. Co jakiś czas staramy się opowiadać naszym czytelnikom o specyfice tego niezwykle malowniczego zakątka Europy. Mogliście już poczytać o zorzy polarnej i norweskiej zimie [link] czy charakterystycznych daniach tamtejszej kuchni [link]. Dziś słów kilka o norweskich symbolach narodowych i kulturowych.

Symbole narodowe Norwegii

W maju i w Polsce, i w Norwegii obchodzony jest Dzień Konstytucji, który w Kraju Fiordów przypada 17. dnia miesiąca. Z tej okazji na pewno uda Wam się posłuchać hymnu państwowego oraz zobaczyć wszechobecne symbole narodowe – flagi i godła. 

Hymn (nasjonalsang)

Hymn Norwegii po raz pierwszy został wykonany publicznie przez 24-osobowy chór męski 17 maja 1864 roku w Eidsvoll, miejscu ustanowienia konstytucji i również tego samego dnia w Christianii. Była to 50. rocznica uchwalenia ustawy zasadniczej. Autorem muzyki jest Rikard Nordraak, a słów Bjørnstjerne Martinius Bjørnson, noblista w dziedzinie literatury, poeta i dramaturg. Nie istnieje żaden przepis prawny, który ustanawiałby pieśń Ja, vi elsker dette Landet hymnem Norwegii. Funkcjonuje ona jako hymn państwowy na mocy umowy społecznej. W swoim hymnie Norwegowie śpiewają m. in. następujące słowa:

Ja, vi elsker dette Landet 
Som det stiger frem 
Furet værbitt over vannet 
Med de tusen hjem 
Elsker, elsker det og tenker 
På vår far og mor 
Og den saganatt som senker 
drømme på vår jord

co oznacza

Tak, kochamy ten kraj
Rozciągający się
Skałami i chmurami ponad morzem,
Z tysiącem domostw.
Kochamy, kochamy go i myślimy
O naszych ojcach i matkach
I sagach, które ślą
Ślą marzenia na naszą ziemię

Flaga (flagg)

Autorem obecnie obowiązującego wzorca flagi był członek norweskiego parlamentu (Stortingu) Fredrik Meltzer (1779 – 1855), który w 1821 r. zaproponował nowy wzór sztandaru, nawiązujący zarówno do flagi Danii, jak i do flagi Szwecji. Oba państwa były w tamtym czasie połączone unią. Flaga ma postać niebiesko-białego krzyża skandynawskiego umieszcznego na czerwonym tle.

Godło (riksvåpen)

Godło Norwegii to jeden z najstarszych symboli państwowych w Europie, ale obecny wzór herbu został przyjęty 20 maja 1992. Widnieje na nim lew w kornie, dzierżący w łapach topór. W toku zmian, topór zastępowano okresowo halabardą. 

Symbole kulturowe Norwegii 

A teraz garść symboli kulturowych, które większość z nas kojarzy z Norwegią. Ten kraj, położony na Półwyspie Skandynawskim, dostarcza nie tylko niezwykłych wrażeń związanych z karjobrazem, ukształtowaniem terenu i pogodą, ale także dysponuje fantastyczną mitolgią. 

Fiordy i klify

O Norwegii często mówimy Kraj Fiordów. Jest ich tu około 1190 (łącznie ze Svalbardem). Oglądnie Norwegii z pozimu klifów oraz fiordów to naprawdę niezwykłe doznznanie estetyczne. Najsłynniejszym klifem jest Preikestolen, na który co roku przybywa około 150 tysięcy turystów. Taras widokowy, zwany Pulpit Rock wisi aż 604 metry nad poziomem morza, dlatego każdy, kto się tu pojawi, chce zrobić sobie zdjęcie. Czy istnieje najpopulrnieszy fiord? Tu zdania są podzielone, jednak na pewno na czoło wysuwa się Nærøyfjord. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ma tylko 250 metrów szerokości i otoczony ogromnymi górami, a jego urodę w pełni docenić można podczas rejsu po fiordzie. Z kolei najdłuży fiord w Norwegii (i najdłuższy na świecie) to Sognefjord. Ma 1308 m i dosłownie przecina środkową Norwegię na dwie połowy. Sami rozuzmiecie, że nie spsób opisać tu wszystkich 1190 fiordów, trudno też wyobrazić sobie, że można by je wszystkie zobaczyć… 

Trolle

Jedna z najsłynniejszych tras widokowych w Norwegii nosi nazwę Trollstigen, czyli Droga Trolli (w dosłownym tłumaczeniu „drabina trolli”). To stroma szosa o nachyleniu sięgającym miejscami 12% z jedenastoma bardzo ostrymi zakrętami, wiodąca z doliny Isterdalen do miejscowości Valldal nad Nordfjordem [https://jobbassistanse.com/blog/norwegia-zima-z-czym-to-sie-wiaze/] . Czy można spotkać na niej trolle, nie wiadomo, bo, jak głoszą legendy, te brzydkie, złośliwe i niebezpieczne istoty człekokształtne (ponoć kiedyś żyły i pracowały jak ludzie…) mieszkają zazwyczaj w niedostępnych miejscach w lasach lub jaskiniach i nieszczególnie lubią pojawiać się na uczęszczanych szlakach, bo zajęte są knuciem i szkodzeniem komu tylko się da.

Wikingowie

Przyznajcie się: kiedy myślicie Norweg, w waszej wyobraźni pojawia się postać rosłego Wikinga z bujną rudą brodą oraz w rogatym hełmie. No, chyba że jesteście miłośnikami Avengersów, wtedy Wiking ma dla Was twarz Chrisa Hemswortha grającego rolę Thora (boga domowe ogniska, deszczu i urodzaju) albo Anthonego’o Hopkinsa wcielajacego się w rolę jego ojca, czyli Odyna (boga wojny, mądrości i magii). Obie te postaci, bez względu na Wasze wyobrażenia, należą do panteonu bogów skandynawskiej mitologii, którzy zamieszkiwali Åsgard i Wanheim. Czy współcześni Norwegowie mają cokolwiek wspólnego z Wikingami? A, to już musicie ocenić sami…

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →