Konto bankowe w Norwegii – gdzie i jak założyć konto bakowe w Norwegii?

Jeśli chcesz założyć konto bankowe w Norwegii bez paszportu, jest to niemożliwe. Posługując się wyłącznie dowodem osobistym możesz korzystać z aplikacji mobilnej umożliwiającej zarządzanie wirtualną kartą wielowalutową (np. Revolut), ale założenie konta w norweskim banku wiąże się z koniecznością okazania paszportu oraz wyrobienia tzw. D-nummer (tymczasowego numeru personalnego nadawanego obcokrajowcom, którzy będą przebywać na terenie Norwegii na krócej niż 6 miesięcy) lub F-nummer (stałego numeru personalnego nadawanego osobom, które chcą przebywać w Norwegii dłużej niż 6 miesięcy). Jakie są inne dokumenty, których może zażądać bank?

Jak otworzyć konto bankowe w Norwegii

Każdy bank może ustalić własną procedurę zakładania konta i własną listę niezbędnych dokumentów. Są banki, które będą wymagać jedynie potwierdzenia meldunku w Norwegii, ale są i takie, które mogą poprosić cię o następujący zestaw:

 • paszport (albo dowód, ale w przypadku cudzoziemców najczęściej paszport),
 • wniosek o otwarcie konta,
 • norweski adres,
 • kontrakt najmu lub zakupu mieszkania,
 • umowę o pracę (na okres co najmniej 6 miesięcy) albo dokument, który potwierdzi, że tu studiujesz  albo pobierasz emeryturę,
 • zdjęcie.

Podkreślmy raz jeszcze: nie wszystkie banki wymagają wszystkich wymienionych dokumentów. Ale jeśli zależy ci na czasie, najlepiej umówić się na wizytę w oddziale banku mając w dłoni taki właśnie komplet i tu wypełnić wniosek. Gdyby pojawiły się trudności, pracownika banku od razu ci pomoże. Zakładając konto w placówce, możesz od razu wystąpić o przyznanie BankID. 

Co to jest BankID i jak założyć konto bankowe w Norwegii on-line

BankID to nic innego jak osobisty elektroniczny dowód tożsamości, umożliwiający nie tylko założenie konta on-line, ale również podpisywanie dokumentów elektronicznych lub płacenie rachunków. Można go uzyskać w banku albo w Urzędzie Podatkowym.

Jeśli zakładasz konto bankowe on-line, potrzebujesz: paszport, D-nummer albo F-nummer oraz BnakID. Wchodzisz na stronę banku, logujesz się za pomocą BankID, wypełniasz wniosek i udajesz się do placówki banku z paszportem, w celu potwierdzenia tożsamości.

Jak szybko będę mógł korzystać z mojego konta?

Jeśli, jak podpowiadaliśmy wyżej, udasz się do placówki banku z kompletem dokumentów, wychodząc z niej będziesz miał już aktywne konto. Karty płatniczej nie otrzymasz jednak od ręki. Podobnie jak w Polsce, będziesz musiał na nią poczekać do trzech tygodni (w praktyce czas oczekiwania jest krótszy).

Jakie konto bankowe w Norwegii wybrać?

Najprościej byłoby odpowiedzieć: bezpłatne. Niektóre banki, np. DNB ASA oferują konto z opłatą 0 NOK za rok. Oczywiście nie musimy poprzestać na jednym koncie. Podobnie jak w Polsce, można mieć kilka kont w różnych bankach. Część z nich prowadzona będzie bezpłatnie, część płatnie. Ponieważ nie każdy norweski bank oferuje darmowe prowadzenie konta, warto zastanowić się, czy posiadanie kilu kont nie za bardzo obciąża nasz budżet.

Praca w Norwegii konto bankowe

Wiele osób zakłada konto bankowe w Norwegii, aby pracodawca mógł na nie przelewać pensję. Czy jest to jednak konieczne? Czy istnieje możliwość przelewana naszych poborów na polskie konto bankowe? Tak, taka możliwość istnieje, ale wiąże się z każdorazowym przewalutowaniem naszej pensji wypłacanej w NOK, a banki pobierają wysokie opłaty za transakcje międzynarodowe i nie zawsze oferują sensowne kursy wymiany NOK na PLN.

Niekorzystny przelicznik walutowy to najważniejsza przesłanka, która powinna cię skłonić do założenia konta w norweskim banku. Najważniejsza, ale nie jedyna. Musisz pamiętać, że norweski Urząd Podatkowy nie dokonuje zwrotu nadpłaty podatku od norweskiego dochodu na konto zarejestrowane gdziekolwiek poza granicami Norwegii. Jeśli przysługują Ci ulgi podatkowe (status pendler!) to otwarcie takiego konta jest niezbędne.

Jak zamknąć konto bankowe w Norwegii?

Po pierwsze, jeśli masz już konto w innym norweskim banku, nie musisz go zamknąć przed otwarciem kolejnego.

Jeśli chcesz w ogóle zamknąć swoje konto, masz dwie możliwości:

 • logujesz się do aplikacji mobilnej i zamykasz konto zgodnie z tym co w niej znajdujesz (pamiętaj, żeby wcześniej wypłacić wszystkie środki!),
 • pobierasz ze strony banku formularz o rezygnacji z prowadzenia konta, wypełniasz go i udajesz się do placówki banku.

Podsumowanie

Wiesz już jak otworzyć konto bankowe w Norwegii, jak je zamknąć i jak korzystać z bankowości internetowej. Wybór, w którym banku lub w których bankach założyć konto należy do ciebie. Pamiętaj, że w Norwegii działa 155 banków – większość z nich to banki komercyjne oraz regionalne banki oszczędnościowe, w dużej mierze kontrolowane przez zagraniczne banki europejskie.

Na liście najpopularniejszych banków w Norwegii znajdziesz:

 • DnB NOR Bank
 • SpareBank 1 SR-Bank
 • SPAREBANK 1 SMN
 • SANTANDER CONSUMER BANK AS
 • SPAREBANK 1 ØSTLANDET.

Przed podjęciem decyzji przygotuj sobie zestawienie wszystkie warunków, które oferują wybrane banki. Pamiętaj: najpopularniejszy bank nie zawsze musi mieć najkorzystniejszą ofertę.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →