W 2018 roku Urząd ds. Cudzoziemców przyznał 10,2 tys. norweskich obywatelstw. Wśród osób przyjmujących nowe obywatelstwo było 126 Polaków.
Jeszcze do niedawna osoba, która chciała uzyskać obywatelstwo norweskie musiała zrezygnować z dotychczasowego. Podobnie było w przypadku Norwegów, którzy chcieli uzyskać obywatelstwo innego kraju. Obcokrajowcy przybywający do kraju fiordów i chcący uzyskać norweskie obywatelstwo musieli ponadto udokumentować co najmniej siedmioletni pobyt w tym kraju. Dzieci emigrantów urodzone w Norwegii nabywały norweskie obywatelstwo automatycznie.
Obywatelstwo Norwegii – najnowsze zmiany w prawie
6 grudnia 2018 roku parlament norweski podjął decyzję o możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Decyzja dotyczy zarówno Norwegów, którzy chcieliby przyjąć także obywatelstwo innego kraju, jak i przybywających do Norwegii obcokrajowców, którzy nie muszą już zrzekać się obywatelstwa kraju pochodzenia. Aby wprowadzenie zmian było możliwe, Norwegia musiała najpierw wypowiedzieć podpisaną w 1963 roku konwencję Rady Europy.
1 listopada bieżącego roku norweski parlament podał, że ustanowione przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.
Oznacza to, że Polacy, którzy spełnią wymagania dotyczące długości pobytu w Norwegii, będą mogli złożyć w Urzędzie Imigracyjnymi (UDI) wniosek o przyznanie norweskiego paszportu bez zrzekania się polskiego obywatelstwa. Cała procedura ma być też uproszczona, co powinno ograniczyć formalności i skrócić czas oczekiwania na decyzję.
Wchodzące od stycznia 2020 roku przepisy sprawią, że Polacy chcący uzyskać norweski paszport nie będą już musieli przechodzić kosztownej i dla wielu emocjonalnie obciążającej procedury zrzekania się polskiego obywatelstwa.
Jakie wymagania trzeba spełnić aby uzyskać norweskie obywatelstwo
Bez względu na to, czy skorzystamy z nowych przepisów i zdecydujemy się na podwójne obywatelstwo, czy zrezygnujemy z obywatelstwa polskiego i wybierzemy wyłącznie norweskie, musimy spełnić następujące warunki:
- trzeba wykazać, że w ciągu ostatnich 10 lat przez 7 lat mieszkało się w Norwegii albo od 7 lat jest się w konkubinacie/ związku małżeńskim z osobą mającą obywatelstwo norweskie, która mieszkała w tym czasie w kraju przynajmniej 3 lata,
- nie można mieć żadnych konfliktów z prawem – jeśli było się karanym, karanym grzywną albo skazanym prawomocnym wyrokiem sądu może to prowadzić do odrzucenia podania, a zatem nie będzie się miało prawa do ubiegania się o obywatelstwo norweskie przed upływem określonego czasu (karencji),
- należy odbyć 300 godzin kursu językowego lub zdać oficjalny egzamin z języka norweskiego na poziomie A2,
- należy zdać egzamin z wiedzy o społeczeństwie (statsborgerprøven),
- trzeba być zdrowym psychicznie – nie można być skazanym na przymusowe leczenie psychiatryczne (wymóg niekaralności i zdolności do czynności prawnych).
Osoba ubiegająca się o norweskie obywatelstwo musi mieć powyżej 12 lat (wymóg ten nie dotyczy bezpaństwowców i dzieci, dla których występuje się o nadanie obywatelstwa jednocześnie z matką lub ojcem oraz dzieci, których matka lub ojciec jest Norwegiem).
Osoby mające wątpliwości bądź zapytania, tyczące się wymogów stawianych osobom, które chcą składać podanie o przyznanie obywatelstwa norweskiego, powinny kontaktować się z najbliższą ambasadą norweską lub konsulatem, albo zajrzeć na stronę Opplysningstjenesten i UDI.
Od wymienionych wyżej reguł, dotyczących ubiegania się o obywatelstwo norweskie, można robić wyjątki, jeżeli przemawiają za tym wyjątkowo silne argumenty.
Co daje podwójnego obywatelstwa?
Posiadanie podwójnego obywatelstwa to nic innego jak podwójne korzyści, ale i podwójne obowiązki do spełnienia wobec obu krajów.
Przyjmując obywatelstwo Norwegii, zyskujemy:
- możliwość i równocześnie obowiązek głosowania w wyborach parlamentarnych w Norwegii,
- prawo do pracy w Norwegii bez uzyskania zezwolenia,
- możliwość kandydowania do norweskiego urzędu,
- możliwość ubiegania się o pracę w takich obszarach jak sądownictwo, dyplomacja, wojsko czy policja,
- prawo do bezwarunkowego pobytu w Norwegii,
- łatwiejszy dostęp do pożyczek studenckich,
- dostęp do lepszego zabezpieczenia społecznego,
- w razie potrzeby opiekę norweskich służb konsularnych podczas pobytu za granicą,
- możliwość przynależenia do norweskiej reprezentacji w różnych dyscyplinach sportowych,
- zapewnienie norweskiego obywatelstwa dzieciom,
- ułatwione formalności w wielu obszarach życia,
- łatwiejsze podróżowanie na przykład do USA, ponieważ Norwegia nie należy do krajów UE.
Podsumowanie
W roku 2018 wśród imigrantów zarobkowych najwięcej było Polaków (3,6 tys.). Nadchodzące zmiany w prawie na pewno znacznie ułatwią funkcjonowanie wielu z nich. Nie da się ukryć, że coraz więcej naszych rodaków wiedzie “życie w rozkroku” pomiędzy co najmniej dwoma krajami. Kiedy ma się mieszkania i zobowiązania zawodowe w dwóch państwach, posiadanie podwójnego obywatelstwa znacznie ułatwia panowanie nad kwestiami formalno-prawnymi czy finansowymi.