Osoba pracująca na stanowisku tynkarza powinna mieć wykształcenie zawodowe i specjalistyczną wiedzę z zakresu budownictwa. Choć najprostsze prace tynkarskie mogą wykonywać nawet osoby, które zawód opanowały tylko na drodze praktycznego przyuczenia, tynkarz, który chce uchodzić za fachowca w swojej branży powinien dysponować wiedzą na temat składników tynkarskich (kruszyw, piasku, wapna, cementu, gipsu, barwników), dozowania ich, a także barwienia i dobrania właściwego koloru zapraw. Fakt, że na rynku dostępnych jest coraz więcej zapraw gotowych, nie powinien przesądzać o tym, że tynkarz rezygnuje ze zdobywania fachowej wiedzy. Jeśli tak zrobi, może na zawsze utknąć na stanowisku pomocnika tynkarza.
Do obowiązków tynkarza należą:
- analizowanie rysunków i planów robót tynkarskich
- przygotowywanie różnych podłoży pod wykonanie tynku
- przygotowywanie zapraw tynkarskich
- wykonywanie, naprawa i konserwacja tynków różnego rodzaju
- obsługa maszyn i narzędzi tynkarskich
- organizowanie swojego stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP i ochrony ppoż.
- organizowanie transportu materiałów na budowie
Praca tynkarza to ciężka fizyczna praca wymagająca dokładności i zmysłu estetycznego. Tynkarz nie może mieć lęku wysokości, ważne też, żeby miał dobrą kondycję fizyczną i umiał podjąć współpracę z innymi członkami ekipy budowlanej. W pracy tynkarza ważne są sprawność rąk i precyzja ruchów, dobry wzrok, cierpliwość, opanowanie, sumienność i dokładność.
Ile zarabia tynkarz w Polsce
W Polsce miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 3 730 PLN brutto. Co drugi tynkarz otrzymuje pensję od 2 870 PLN do 5 100 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych tynkarzy zarabia poniżej 2 870 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 100 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych tynkarzy. Z uwagi na fakt, że tynkarze znajdują zatrudnienie zarówno w przedsiębiorstwach państwowych jak i prywatnych, a także prowadzą własną działalność gospodarczą, zarobki mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane.
Czy warto szukać pracy w Norwegii?
Według raportu STAMI (Statens Arbeidsmiljøinstitutt – podległy Ministerstwu Pracy i Spraw Socjalnych Instytut ds. Bezpieczeństwa i Higieny pracy) w 2016 r. pracowników z krajów Unii Europejskiej z regionu Europy Wschodniej było w Norwegii około 118 tys, a od tego czasu ich liczba stale rośnie. Raport STAMI obala także mit, który powiela sporo Norwegów: imigranci, a w szczególności polscy pracownicy nie przybywają jedynie po zasiłki. Nie inaczej jest w przypadku tynkarzy. Jako przedstawiciele branży budowlanej mogą oni liczyć w Norwegii na następujące stawki godzinowe:
- pracownicy wykwalifikowani: 209,70 NOK
- pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w branży: 188,40 NOK
- pracownicy niewykwalifikowani z minimum rocznym doświadczeniem w branży: 196,50 NOK
- pracownicy poniżej 18 roku życia: 126,50 NOK.
Warto pamiętać, że w norweskiej branży budowlanej nie mamowy o zarobkach uznaniowych, nie obowiązuje też pensja minimalna. Co roku przedstawiciele pracodawców oraz związków zawodowych negocjują minimalne stawki godzinowe. W roku 2020, z uwagi na pandemię, negocjacje odbędą się nie, jak zwykle, wiosną, a 3. sierpnia.
Rozmowy rozpoczną się od renegocjacji warunków obowiązujących układów zbiorowych, dotyczące m.in. stawek minimalnych dla zatrudnionych w Norwegii. Pozostałe negocjacje ruszą dopiero, gdy dwie główne strony osiągną porozumienie, w związku z czym ustaleń dla wszystkich zainteresowanych branż, np. o podwyżkach, będzie można się spodziewać dopiero na jesień. Dopiero, ale na pewno.
Czego oczekują od polskich tynkarzy norwescy pracodawcy?
W ogłoszeniach o pracy, których dla tynkarzy nie brakuje, najczęściej pojawiają się następujące informacje:
Obowiązki
- przygotowanie podłoża
- wyznaczenie powierzchni tynkowania
- wykonanie obrzutki
- wykonanie narzutu
- wykonanie gładzi
- wykonanie faktury
Wymagania
- komunikatywna znajomość języka norweskiego lub angielskiego
- min. 2 letnie doświadczenie w pracy tynkarza
- doświadczenie w przygotowywaniu zapraw tynkarskich
- preferowani kandydaci w wieku 25-50 lat
- dyspozycyjność do podjęcia pracy od zaraz
Coraz więcej Polaków emigruje wraz z rodzinami i wcale nie przyjeżdżają do Krainy Fiordów w ciemno, żeby na miejscu szukać jakiejkolwiek pracy. Polscy pracownicy chętnie podejmują współpracę z firmami zajmującymi się pośrednictwem pracy za granicą. Ta współpraca jest szczególnie cenna właśnie teraz: norweski rząd dostosowuje obecne przepisy do sytuacji pandemicznej.
Wraz ze spadkiem liczby chorych, odmrażane będą kolejne gałęzie gospodarki oraz liberalizowane przepisy dotyczące pracowników z zagranicy. Wybierając się do Norwegii koniecznie trzeba mieć więc pakiet niezbędnych dokumentów, bowiem podczas podróży możesz być poproszony o przedstawienie jednego z poniższych:
- Umowa o pracę z norweskim pracodawcą
- Umowa o pracę z firmą z innego kraju UE/EOG (np. z Polski), która zaświadcza, że pracodawca powierzył ci pracę na terytorium Norwegii
- Jeśli posiadasz własną firmę, możesz przedstawić umowę świadczącą o wykonywaniu zlecenia na terytorium Norwegii