Zawodu stolarza można się nauczyć w szkołach branżowych, w technikach a także na kursach przyuczających do zawodu. Rzemieślnik praktykujący w tym fachu może pracować zarówno na budowie, jak i w fabryce mebli. Często prowadzi własny warsztat, wykonując meble na zamówienie w tym meble nietypowe czy stylizowane. Ocenia się, że najwięcej praktycznych umiejętności w tym zawodzie zdobyć można uczęszczając do szkoły zawodowej z bogatym programem praktyk.
Bez względu na rodzaj placówki, w trakcie nauki uczniowie poznają zagadnienia z takich dziedzin jak:
- rodzaje drewna i ich właściwości fizyczne
- dobieranie odpowiednich rodzajów drewna do wykonywanego zadania
- rodzaje i właściwości używanych substancji chemicznych
- renowacja wyrobów stolarskich
- rodzaje i obsługa maszyn stolarskich
- podstawy przedsiębiorczości
- rysunek techniczny
- zasady BHP.
Po ukończeniu szkoły zawodowej lub technikum i zdaniu egzaminu zawodowego absolwent uzyskuje tytuł robotnika wykwalifikowanego.
Kolejne stopnie wtajemniczenia zawodowego osiąga się po zdaniu egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego. W tym celu należy zgłosić się z okręgowej Izby Rzemieślniczej wraz z następującymi dokumentami:
- wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu
- potwierdzeniem uiszczenia opłaty egzaminacyjnej
- jedną fotografią
- dokumentami potwierdzającymi wymagane wykształceniem
- dokumentami potwierdzającymi wymagany staż pracy
Oba egzaminy składają się z części praktycznej i teoretycznej(ustna i pisemna). Zadania i pytania są ułożone według standardu ustalonego przez Związek Rzemiosła Polskiego.
Najważniejsze zadania stolarza to:
- wykonywanie i konserwacja elementów drewnianych używanych w budownictwie (np. schodów, drzwi, okien, parkietów, szaf wnękowych)
- wykonywanie i konserwacja mebli zwykłych oraz ozdobnych
- wykonywanie i konserwacja drewnianych przedmiotów codziennego użytku (np. ramy do obrazów, instrumenty muzyczne)
- odnawianie i konserwacja drewnianych antyków
Zarobki stolarza w Polsce
W zależności od miejsca pracy, od wykonywanych zadań oraz formy zatrudnienia zarobki stolarzy mogą znacznie się różnić. Przeciętne zarobki to około 3700 PLN brutto. Z raportów wynika, że najwyższe są zarobki stolarzy meblowych – mogą przekraczać 4000 zł brutto.
Zarobki stolarza w Norwegii
W Norwegii stolarz ma szansę zarobić nawet około 100 złotych za godzinę, czyli przeciętnie 12–16 tysięcy PLN miesięcznie (to brutto blisko 33.700 NOK).
Polscy stolarze mogą znaleźć w Norwegii pracę nie tylko na budowach czy przy produkcji mebli. Coraz częściej poszukiwani są stolarze okrętowi
W ogłoszeniach o pracy dla stolarzy meblowych powtarzają się następujące obowiązki:
- obsługa maszyn stolarskich,
- montaż elementów drewnianych,
- przygotowywanie elementów do lakierowania,
- składanie okleiny i formatek
- wykonywanie, obróbka, okuwanie elementów meblowych
- dobór odpowiedniego gatunku drewna do konkretnego rodzaju mebli
- montowanie mebli
- naprawianie i renowacja mebli
- konserwacja i lakierowanie mebli
- organizowanie pracy, kontrolowanie jakości materiałów i wykonanych mebli
Pracodawcy od stolarza w Norwegii wymagają co najmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego lub norweskiego.
W Polsce stolarze często decydują się na własną działalność gospodarczą. Jednak stolarnia, ze względu na odpady, a przede wszystkim hałas musi spełnić szereg wymagań dotyczących lokalizacji, wyposażenia, konstrukcji i użytkowania stolarni. Warsztat stolarski musi otrzymać pozytywną decyzję od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego oraz pozytywną opinię wydaną przez Straż Pożarną.
W Norwegii polscy stolarze znajdują zatrudnienie firmach budowlanych, meblarskich oraz w branży okrętowej.
Wymagania w zawodzie stolarza
Zawód stolarza wymaga przede wszystkim zdolności manualnych niezbędnych przy wykonywaniu niemal każdej z czynności w tym zawodzie. Ważna jest również wyobraźnia przestrzenna, zdolności matematyczne, umiejętność sporządzania i odczytywania rysunków technicznych, dokładność i cierpliwość. Stolarz powinien być silnym, zdrowym człowiekiem z dobrym wzrokiem i umiejętnością rozróżniania barw.
Stolarz w Norwegii należy do zawodów, w których wymagane jest uznanie kwalifikacji przez NOKUT (Norweski Urząd ds. Jakości i Uznawania Wykształcenia). Dzięki nostryfikacji z NOKUT zarobki mogą być wyższe. Dyplom uznany w Norwegii przekłada się bowiem na podwyżkę stawki godzinowej i większe możliwości zatrudnienia. Pracownik z uznanymi kwalifikacjami zyskuje status pracownika wykwalifikowanego, a jego zarobki w branży budowlanej to co najmniej 203,80 NOK na godzinę.
Podsumowanie
Stolarz meblowy, stolarz budowlany i stolarz okrętowy mają olbrzymią szansę pozyskać atrakcyjną pracę w Norwegii. Jednak znalezienie adekwatnego do umiejętności i doświadczenia stanowiska pracy to nie lada wyzwanie. Jeśli chcemy osiągnąć cel warto podjąć współpracę z dobrym biurem pośrednictwa, które przygotuje dla nas zestaw ofert zgodnych z naszymi predyspozycjami. Dobre biuro pośrednictwa pracy to oszczędność czasu, minimalizacja ryzyka oraz proces rekrutacji ustalany indywidualnie według oczekiwań klienta oraz doświadczenia konsultantów. To także gwarancja jasnych zasad współpracy i pełna transparentność wszystkich procesów związanych z zatrudnieniem.