Ile zarabia stolarz w Norwegii?

Zawodu stolarza można się nauczyć w szkołach branżowych, w technikach a także na kursach przyuczających do zawodu. Rzemieślnik praktykujący w tym fachu może pracować zarówno na budowie, jak i w fabryce mebli. Często prowadzi własny warsztat, wykonując meble na zamówienie w tym meble nietypowe czy stylizowane. Ocenia się, że najwięcej praktycznych umiejętności w tym zawodzie zdobyć można uczęszczając do szkoły zawodowej z bogatym programem praktyk.

Bez względu na rodzaj placówki, w trakcie nauki uczniowie poznają zagadnienia z takich dziedzin jak:

  • rodzaje drewna i ich właściwości fizyczne
  • dobieranie odpowiednich rodzajów drewna do wykonywanego zadania
  • rodzaje i właściwości używanych substancji chemicznych
  • renowacja wyrobów stolarskich
  • rodzaje i obsługa maszyn stolarskich
  • podstawy przedsiębiorczości
  • rysunek techniczny
  • zasady BHP.

Po ukończeniu szkoły zawodowej lub technikum i  zdaniu egzaminu zawodowego absolwent uzyskuje tytuł robotnika wykwalifikowanego.

Kolejne stopnie wtajemniczenia zawodowego osiąga się po zdaniu egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego. W tym celu należy zgłosić się z okręgowej Izby Rzemieślniczej wraz z następującymi dokumentami:

  • wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu
  • potwierdzeniem uiszczenia opłaty egzaminacyjnej
  • jedną fotografią
  • dokumentami potwierdzającymi wymagane wykształceniem
  • dokumentami potwierdzającymi wymagany staż pracy

Oba egzaminy składają się z części praktycznej i teoretycznej(ustna i pisemna). Zadania i pytania są ułożone według standardu ustalonego przez Związek Rzemiosła Polskiego.

Najważniejsze zadania stolarza to:

  • wykonywanie i konserwacja elementów drewnianych używanych w budownictwie (np. schodów, drzwi, okien, parkietów, szaf wnękowych)
  • wykonywanie i konserwacja mebli zwykłych oraz ozdobnych
  • wykonywanie i konserwacja drewnianych przedmiotów codziennego użytku (np. ramy do obrazów, instrumenty muzyczne)
  • odnawianie i konserwacja drewnianych antyków

Zarobki stolarza w Polsce

W zależności od miejsca pracy, od wykonywanych zadań oraz formy zatrudnienia zarobki stolarzy mogą znacznie się różnić. Przeciętne zarobki to około 3700 PLN brutto. Z raportów wynika, że najwyższe są zarobki stolarzy meblowych – mogą przekraczać 4000 zł brutto.

Zarobki stolarza w Norwegii

W Norwegii stolarz ma szansę zarobić nawet około 100 złotych za godzinę, czyli przeciętnie 12–16 tysięcy PLN miesięcznie (to brutto blisko 33.700 NOK).

Polscy stolarze mogą znaleźć w Norwegii pracę nie tylko na budowach czy przy produkcji mebli. Coraz częściej poszukiwani są stolarze okrętowi

W ogłoszeniach o pracy dla stolarzy meblowych powtarzają się następujące obowiązki:

  • obsługa maszyn stolarskich,
  • montaż elementów drewnianych,
  • przygotowywanie elementów do lakierowania,
  • składanie okleiny i formatek
  • wykonywanie, obróbka, okuwanie elementów meblowych
  • dobór odpowiedniego gatunku drewna do konkretnego rodzaju mebli
  • montowanie mebli
  • naprawianie i renowacja mebli
  • konserwacja i lakierowanie mebli
  • organizowanie pracy, kontrolowanie jakości materiałów i wykonanych mebli

Pracodawcy od stolarza w Norwegii wymagają co najmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego lub norweskiego.

W Polsce stolarze często decydują się na własną działalność gospodarczą. Jednak stolarnia, ze względu na odpady, a przede wszystkim hałas musi spełnić szereg wymagań dotyczących lokalizacji, wyposażenia, konstrukcji i użytkowania stolarni. Warsztat stolarski musi otrzymać pozytywną decyzję od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego oraz pozytywną opinię wydaną przez Straż Pożarną.

W Norwegii polscy stolarze znajdują zatrudnienie firmach budowlanych, meblarskich oraz w branży okrętowej.

Wymagania w zawodzie stolarza

Zawód stolarza wymaga przede wszystkim zdolności manualnych niezbędnych przy wykonywaniu niemal każdej z czynności w tym zawodzie. Ważna jest również wyobraźnia przestrzenna, zdolności matematyczne, umiejętność sporządzania i odczytywania rysunków technicznych, dokładność i cierpliwość. Stolarz powinien być silnym, zdrowym człowiekiem z dobrym wzrokiem i umiejętnością rozróżniania barw.

Stolarz w Norwegii należy do zawodów, w których wymagane jest uznanie kwalifikacji przez NOKUT (Norweski Urząd ds. Jakości i Uznawania Wykształcenia). Dzięki nostryfikacji z NOKUT zarobki mogą być wyższe. Dyplom uznany w Norwegii przekłada się bowiem na podwyżkę stawki godzinowej i większe możliwości zatrudnienia. Pracownik z uznanymi kwalifikacjami zyskuje status pracownika wykwalifikowanego, a jego zarobki w branży budowlanej to co najmniej 203,80 NOK na godzinę.

Podsumowanie

Stolarz meblowy, stolarz budowlany i stolarz okrętowy mają olbrzymią szansę pozyskać atrakcyjną pracę w Norwegii. Jednak znalezienie adekwatnego do umiejętności i doświadczenia stanowiska pracy to nie lada wyzwanie. Jeśli chcemy osiągnąć cel warto podjąć współpracę z dobrym biurem pośrednictwa, które przygotuje dla nas zestaw ofert zgodnych z naszymi predyspozycjami. Dobre biuro pośrednictwa pracy to oszczędność czasu, minimalizacja ryzyka oraz proces rekrutacji ustalany indywidualnie według oczekiwań klienta oraz doświadczenia konsultantów. To także gwarancja jasnych zasad współpracy i pełna transparentność wszystkich procesów związanych z zatrudnieniem.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h