Ile zarabia hydraulik w Norwegii?

Norwegia od lat pozostaje jednym z tych rynków pracy, na których trwa nieustający boom zapotrzebowania na pracowników zza granicy. Można odnieść wrażenie, że rynek ten zmienia się i ewoluuje, jednak wciąż nie jest przesycony obcokrajowcami. Jedno jest pewne, przyjezdni z innych krajów znajdują tu dobrze płatne zajęcia, a sektor budowalny należy do najlepiej wynagradzanych.

Pracownicy okoołobudowlani z Polski, dekarze, elektrycy, hydraulicy i inni, nie mają problemów ze znalezieniem pracy w Norwegii. O tym, że na emigrację zarobkową decydują się całe rodziny przesądza fakt, że zarobki są tu adekwatne do kosztów życia, a warunki pracy o wiele lepsze niż w naszym kraju.

Zawód hydraulika uznawany jest w Norwegii za jeden z zawodów przyszłości, podobnie jak dekarz, budowlaniec czy pielęgniarka. Obecnie, według danych norweskiego urzędu statystycznego, hydraulik może zarobić na godzinę 181,5 NOK brutto na godzinę, a przy szczególnie skomplikowanych projektach, nawet 190-195 NOK. Jeśli ma się wszystkie niezbędne kwalifikacje i jest się specjalistą w swojej dziedzinie, można liczyć na płacę w wysokości 210-240 NOK.

Atrakcyjne zarobki hydraulika w Norwegii sprawiają, że polscy przedstawiciele tego zawodu, którzy mają minimum dwa-trzy lata doświadczenia, na pewno znajdą pracodawcę chętnego zaoferować im godziwe warunki. To właśnie doświadczenie jest tu kluczowe, mniej fakt ukończenia szkoły zawodowej albo posiadanie tytułu technika.

Norwegia stawia na pracowników doświadczonych, którzy mogą swoje praktyczne dokonania potwierdzić referencjami lub świadectwami pracy. Warto podkreślić, iż metody i narzędzia stosowane w Norwegii są bardziej nowoczesne, od tych wykorzystywanych obecnie w Polsce. To w połączeniu z naszą rodzimą kreatywnością daje piorunujący efekt i wysoką skuteczność.

Zarobki w sektorze budowlanym

Sektor budowlany w Norwegii to drugi, po stoczniowym, najlepiej wynagradzany sektor pracy.

Minimalne stawki godzinowe kształtują się następująco:

  • Pracownik niewykwalifikowany bez doświadczenia – 183,10 NOK
  • Pracownik niewykwalifikowany z minimum rocznym doświadczeniem – 191,00 NOK
  • Pracownik wykwalifikowany – od 198 do 200 NOK
  • Pracownik, który nie ukończył 18 lat – 122,90 NOK

Przyjeżdżającym tu Polakom podoba się fakt, że płace nie są uznaniowe i nie zależą od widzi mi się pracodawcy. Pensje są negocjowane przez branżowe związki zawodowe oraz pracodawców. Ustalone minimalne stawki godzinowe, dodatki za nadgodziny czy pracę poza stałym miejscem zamieszkania są stałe. Łatwo zatem obliczyć ile pojawi się „na pasku” w dniu wypłaty. Nie ma możliwości, żeby część pensji dostać „pod stołem”. Przy takim trybie wypłacania poborów łatwo zaplanować domowy budżet oraz dodatkowe wydatki.

Polscy pracownicy cenią też sobie fakt, że obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie pracownikowi wszystkich niezbędnych narzędzi oraz odzieży roboczej.

Brak kompetencji językowych nie przekreśla możliwości znalezienie dobrze płatnej pracy w zawodzie hydraulika w Norwegii. Oczywiście znajomość języków obcych pozwala pracownikowi wynegocjować lepszą stawkę. W obu przypadkach warto podjąć współpracę z biurem pośrednictwa. Jego pracownicy pomogą nam przejść przez wszystkie komplikacje formalno-prawne i finansowe bez obaw, że brak umiejętności językowych spowoduje komplikacje.

Warto pamiętać, że wyjazd do pracy w Norwegii wiąże się z koniecznością przetłumaczenia wszystkich dokumentów poświadczających nasze wykształcenie i doświadczenie. Wykształcenie kierunkowe, dyplom czeladnika lub mistrza w zawodzie zdecydowanie są atutami, ale nie są wymogiem niezbędnym do podjęcia pracy, w której i tak trzeba podejmować dodatkowe kursy (na własny rachunek, albo dzięki finansowaniu przez pracodawcę).

Zarobki, a życie codzienne

Zarobki w sektorze budowlanym pozwalają na prowadzenie życia na dobrym poziomie. Najłatwiej żyje się oczywiście osobom samotnym, które mogą odłożyć znaczne oszczędności. Ale jeśli planujemy emigrację zarobkową całą rodziną i pracować będą oboje rodzice, komfort życia także będzie wysoki. Jeśli ojciec pracuje w sektorze budowlanym, a matka jest na przykład pielęgniarką, oboje uprawiają zawody uznawane za przyszłości i oboje mają szansę na satysfakcjonujące zarobki.

Podejmując pracę w Norwegii najlepiej sprawdzić, czy dana profesja nie znajduje się na liście zawodów regulowanych przez prawo norweskie, czyli takich, które wymagają autoryzacji dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe zdobyte w Polsce. Informacji o norweskim systemie autoryzacji i nostryfikacji udziela NOKUT, czyli Norweski Urząd ds. Jakości i Uznawania Wykształcenia. Przejście wszystkich niezbędnych procedur gwarantuje, że będziemy pełnoprawnym pracownikiem wybranego sektora.

Podsumowanie

Praca hydraulika w Norwegii wiąże się z koniecznością ukończenia szkoły zawodowej o profilu technicznym. Wszystkie kursy oraz szkolenia, jakie ukończy hydraulik w Polsce, będą również respektowane. Zarobki hydraulików bez doświadczenia to około 180 norweskich koron brutto na godzinę. Jednak osoby, które mają już doświadczenie w branży, będą mogły liczyć, iż na start otrzymają około 195 koron. A potem będzie już tylko lepiej…

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →