Ile zarabia dekarz w Norwegii?

Branża budowlana należy w Norwegii do najlepiej opłacanych. Minimalne stawki godzinowe kształtują się następująco:

 • Pracownik niewykwalifikowany bez doświadczenia – 183,10 NOK
 • Pracownik niewykwalifikowany z minimum rocznym doświadczeniem – 191,00 NOK
 • Pracownik wykwalifikowany – od 198,00 NOK do 200,00 NOK
 • Pracownik, który nie ukończył 18 lat – 122,90 NOK

Wśród zawodów cieszących się od lat niesłabnąca popularnością jest dekarz. Emigranci z Polski bez problemu znajdują pracę przy naprawie i konserwacji dachów. Do ich głównych obowiązków (wymagania powtarzają się niemal we wszystkich ogłoszeniach o pracy) należą:

 • Układanie i zgrzewanie papy termozgrzewalnej i folii PVC
 • montaż izolacji
 • ocena stanu ryzyka pożaru związanych z pracami
 • utrzymywanie porządku w miejscu pracy

Dodatkowym atutem na rynku pracy jest znajomość języka angielskiego i/lub norweskiego.

Orientacyjne średnie miesięczne zarobki dekarzy kształtowały się w ostatnich latach następująco:

 • NOK 6 586 -29 578
 • PLN: 12 261 – 13 641

Zarobki dekarza w Norwegii: Czy koniecznie trzeba przejść procedurę zatwierdzania dokumentów poświadczających wykształcenie?

W Polsce aby wykonywać zawód dekarza należy ukończyć szkołę zawodową lub specjalne kursy przyuczające, a pracę rozpoczyna się od stanowiska pomocnika dekarza. Należy pamiętać, że aby uzyskać w Norwegii status pracownika wykwalifikowanego należy nostryfikować (przejść procedurę zatwierdzenia) dokumenty potwierdzające umiejętności zawodowe. Okres edukacji powinien być bardzo dobrze udokumentowany – ważny jest nawet plan zajęć i praktyk jakie odbywało się w szkole bądź na kursach.

Z uwagi na specyfikę norweskiego rynku pracy – w grę wchodzą tradycje budowania, dobór materiałów czy nawet względy klimatyczne w jakich przyjdzie dekarzowi pracować – może dojść do sytuacji, w której nawet najlepsza dokumentacja nie zostanie uznana za podstawę przyznania dokumentu o nazwie fagbrev – czyli norweskiego świadectwa ukończenia szkolenia zawodowego.

Choć dekarz bez problemu znajdzie pracę w zawodzie bez języka norweskiego czy angielskiego, znajomość jednego lub obu języków– przynajmniej na poziomie komunikatywnym – zawsze jest dodatkowym atutem. Dekarze mogą liczyć na znalezienie pracy stałej, ale także sezonowej.

Ile zarabia dekarz w Norwegii: Zarobki i dodatki na przykładzie zawodu dekarza

Dobrze wiedzieć, że w branży budowlanej stawki za nadgodziny oraz wszelkie dodatki do pensji są precyzyjnie regulowane. Stawka za nadgodziny powinna wynosić stawkę godzinową +50%. W przypadku nadgodzin w niedziele, święta, bądź nadgodziny między 21:00 a 6:00, należy się stawka dwa razy wyższa. Dopuszczalna liczba nadgodzin także regulowana jest przepisami prawa: w ciągu siedmiu dni – 10 godzin, w ciągu czterech tygodni – 25 godzin, w ciągu 52 tygodni – 200 godzin.

Osoby pracujące w trybie zmianowym otrzymują dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. W przypadku pracy na dwie zmiany stawki kształtują się następująco:

 • Pierwsza zmiana: brak dodatku
 • Druga zmiana: 18,20 NOK
 • Po 14:00 przed świętami lub niedzielą: 38,89 NOK
 • Po 14:00 w Wigilię, Wielkanoc, Zielone Świątki, Sylwestra: 55,76 NOK

Dodatek po godzinie 24:00 powinien wynosić tyle, co dodatek dla trzeciej zmiany (29,49 NOK)

Doświadczony dekarz w Norwegii może zarobić nawet 100 PLN za godzinę pracy. Płaca za godzinę pracy daje możliwość opłacenia wszystkich kosztów życia oraz odłożenia oszczędności. Osoby pracujące w Norwegii w zawodzie dekarza lub dekarza blacharza podkreślają, że już po roku pracy można myśleć o zakupie własnego mieszkania czy dostaniu kredytu. Pracownicy dostają od pracodawcy ubranie robocze, sprzęt, a niejednokrotnie także samochód do dyspozycji.

Przykładowe wyliczenia miesięcznych zarobków na podstawie stawek określonych przez Norweską Inspekcję Pracy (norw. Arbeidstilsynet) oraz Biura Jobbassistanse przy założeniu minimalnym pracy 162,5 godziny w miesiącu:

Kwalifikacje za godzinę (NOK) przykładowa pensja miesięczna (NOK) przykładowa pensja miesięczna (PLN)
pracownik niewykwalifikowany 183,10 NOK 29 753,75 NOK 13 293,98 PLN
pracownik niewykwalifikowany z minimum rocznym stażem pracy 191,00 NOK 31 037,50 NOK 13 867,56 PLN
pracownik wykwalifikowany (posiada certyfikat „fegbrev”) 203,80 NOK 33 117,50 NOK 14 796,90 PLN
Przykładowa pensja brygadzisty 230,00 NOK 37 375,00 NOK 16 699,15 PLN

Pracy w Norwegii najlepiej poszukiwać przez renomowane agencje pośrednictwa pracy zagranicą. Mamy wtedy gwarancję, że wszelkie formalności zostaną załatwione zgodnie z obowiązującym stanem prawnym oraz dostaniemy pracę na uczciwych warunkach. Przejrzyste warunki zatrudnienia oraz wspomagania na każdym etapie procesu rekrutacji gwarantują, że wyjazd do pracy za granicą nie będzie tak stresujący jak w przypadku, kiedy wszystko organizuje się samodzielnie. Minimalizacja ryzyka oraz możliwość znalezienia pracy w zawodzie dekarza, oraz innych zawodach okołobudowlanych u najlepszych pracodawców to zasadnicze atuty dobrej agencji pośrednictwa.

Ile zarabia dekarz w Norwegii: Podsumowanie

Podsumowując, praca jako dekarz w Norwegii to świetna możliwość dla osób szukających stabilnego zatrudnienia i atrakcyjnych zarobków. Choć proces nostryfikacji kwalifikacji może wydawać się skomplikowany, odpowiednia agencja pośrednictwa pracy z pewnością pomoże przejść przez ten proces. Zasady dotyczące wynagrodzeń, w tym stawki za nadgodziny i dodatki, są jasne i przejrzyste, a sektor budowlany w Norwegii jest dobrze opłacany.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →