Ciekawostki o Norwegii – z czego słynie Norwegia

W potocznym wyobrażeniu Norwegia to kraj fiordów, Wikingów i sportów zimowych, głównie narciarstwa. Norwegowie postrzegani są jako ludzie spokojni i małomówni. Polaków ponosi ułańska fantazja i nadmierna wylewność, Norwegowie cenią sobie zasady, szanują przestrzeń prywatną każdego człowieka, a na ich zaufanie trzeba sobie zapracować. Może dlatego, choć to naród życzliwy i przyjaźnie usposobiony także do emigrantów, myli się norweską powściągliwość i zdystansowanie z mrukliwością i brakiem empatii. Kiedy jednak zaprzyjaźnimy się z Norwegiem, będzie to przyjaźń na dobre i na złe.

Polonia w Norwegii

Według oficjalnych statystyk w Norwegii mieszka ponad 105 tysięcy Polaków. To 18 % wszystkich obcokrajowców mieszkających w tym kraju, których w sumie jest 584 200.

Polacy doskonale radzą sobie na rynku pracy. Zarobki Polaków w Norwegii należą do najwyższych w porównaniu do innych grup emigrantów. Szacuje się także, że nasi rodacy zarabiają 80% średniego dochodu Norwegów. Od kilkunastu lat to właśnie Norwegia jest jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków.

Znani Norwegowie

Marit Bjørgen – biegaczka narciarska, rekordzistka pod względem liczby zwycięstw oraz zajmowanych miejsc na podium w zawodach Pucharu Świata, wielokrotna mistrzyni olimpijska i świata oraz najbardziej utytułowana sprinterka w Pucharze Świata.

Ole Einar Bjørndalen  – najbardziej utytułowany biathlonista

a-ha – zespół wykonujący muzykę pop, powstał w roku 1982 z inicjatywy wokalisty Mortena Harketa, gitarzysty Påla Waaktaara oraz klawiszowca Magne Furuholmena. Do tej pory sprzedali na całym świecie ponad 50 milionów płyt, które osiągnęły status multiplatynowych, złotych i srebrnych.

Alexander Rybak – skrzypek, wokalista, kompozytor i aktor; rodowity Białorusin, który do Norwegii wyemigrował wraz z rodzicami, kiedy miał 4 lata. Nagradzany wielokrotnie za swoje osiągnięcia artystyczne; w 2014 roku, specjalnie na potrzeby bajki „Jak wytresować smoka 2”, nagrał piosenkę „Into a Fantasy”.

Jo Nesbø – największa gwiazda norweskiej literatury kryminalnej, twórca postaci detektywa o nazwisku Harry Hole. Z wykształcenia ekonomista, pracował jako makler giełdowy i dziennikarz. Był obiecującym piłkarzem, jednak kontuzja nogi uniemożliwiła mu dalszą karierę.

Henrik Ibsen – dramaturg epoki romantyzmu, jego najsłynniejsze dzieło to “Dzika kaczka”.

Norweska edukacja

Norweskie dzieci rozpoczynają naukę w wieku 6 lat w dziesięcioletniej szkole podstawowej (grunnskole). Dzieli się ona na dwa zasadnicze poziomy: barneskole (klasy 1-7) oraz ungdomsskole (klasy 8-10). Uczniowie, którzy nie są rodowitymi mówcami języka norweskiego mają dostęp do zajęć wyrównawczych oraz mogą uczyć się języka ojczystego.

Uczniowie zwracają się do nauczycieli po imieniu, a oceny pojawiają się dopiero w ósmej klasie. W norweskiej szkole nikt nie wymaga “kucia na blachę”. Największy nacisk kładzie się na wypracowywanie umiejętności pracy w grupie i rozwijanie postaw społecznych.

Czy wiesz, że…

  • Duńczycy mają hygge, Szwedzi filozofię umiaru lagom, a Norwegowie  å kose seg (czyt: o kuse saj). To nic innego, jak spędzanie czasu w sposób, jaki lubimy najbardziej – nikt nie ma prawa narzucać nam, w jaki sposób odpoczywamy, choćby nasz pomysł na relaks wydawał mu się najbardziej niedorzeczny. Kiedy Norweg wyjeżdża na weekend, znajomi życzą mu „Kos deg!” (czyt: kus daj), czyli baw się dobrze, rób to,co sprawia ci największą frajdę.
  • Narodowym przysmakiem Norwegii jest mrożona pizza. Tylko w 2017 roku supermarkety sprzedały ok. 50 mln mrożonych pizz,  a w 2019 o 12% w stosunku do roku ubiegłego wzrosło spożycie tego lokalnego specjału. najpopularniejsza marka mrożonej pizzy to Grandiosa.
  • W 2019 roku Ministerstwo Samorządu Terytorialnego i Modernizacji uznało Bergen za najbardziej atrakcyjne norweskie miasto. W uzasadnieniu czytamy, że że Bergen jest wzorem do naśladowania dla innych miast i miasteczek, jeśli chodzi o wpływ rozwoju miejskiego na społeczeństwo. Że to modelowe miasto, w którym – dzięki ścisłej współpracy polityków, działaczy, a także przedstawicieli różnych środowisk – udało się osiągnąć zrównoważony rozwój gospodarczy, środowiskowy i społeczny.
  • W Norwegii mówi się około czterystoma dialektami, dlatego kiedy spotykają się Norweg z północy oraz z południa dochodzi nawet do sytuacji, kiedy najłatwiej porozumieć im  się po angielsku.
  • W Norwegii nie obiecuje się niczego “przez grzeczność”. Słowa: ,,musisz mnie kiedyś odwiedzić” są uznawane za wiążące. Można więc spodziewać się wizyty.
  • W Oslo oraz na terenie sąsiednich gmin mieszka łącznie prawie ⅕ mieszkańców całej Norwegii.
  • W Norwegii podczas Wigilii je się specjalny deser ryżowy. Komu uda się znaleźć w nim migdał, otrzyma w nagrodę marcepanową świnkę.
  • DUGNAD to wspólna praca, podejmowana najczęściej przez mieszkańców danego osiedla, wykonana bezinteresownie dla dobra ogółu. Prace polegają na sprzątaniu osiedla, dokonywaniu drobnych napraw, malowaniu itd. Podczas prac przygotowuje się wspólnie przekąski i napoje.
  • Alkohol można kupić jedynie w specjalnych punktach monopolowych zwanym Vinmonopolet. Jest ich przeważnie 1-2 w każdym mieście, a na wsi nie ma ich wcale.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →