Altinn – co to jest, jak się zalogować i do czego może być potrzebne?

Altinn.no jest elektroniczną platformą, której celem jest ograniczenie osobistych kontaktów obywateli z urzędami. Dzięki platformie wiele spraw urzędowych można załatwić z domowego komputera albo własnego smartfona. Wystarczy założyć konto i ogranicza siię konieczność odwiedzania urzędów do niezbędnego minimum. Altinn można porównać do polskiej platformy EPUAP.

Altinn – jak zalogować się na altinn.no?

W celu założenia konta na portalu altinn.no można wybrać jeden z dostępnych sposobów logowania. Do identyfikatorów elektronicznych (elektronisk ID) należą:

 • kody MinID: użytkownik zamawia je w oparciu o swój numer personalny i otrzymuje na adres zamieszkania. Uwaga! Zanim złożysz wniosek, upewnij się, że dane, które podałeś w Norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregister), są nadal aktualne! Wysyłka kodów PIN nastąpi w ciągu 3 dni w Norwegii i 7 dni, gdy mają dotrzeć do Polski. MinID to zestaw 20 kodów. Każdorazowo podczas logowaniu należy wpisać konkretny spośród kodów
 • BankID: użytkownik dostaje osobiste, elektroniczne kody wystawione przez swój bank. Najczęściej są one generowane za pomocą tokena bankowego lub przychodzą na numer telefonu komórkowego. Aby otrzymać BankID należy się wylegitymować ważnym dowodem tożsamości ze zdjęciem. Użytkownicy elektroniczni niektórych banków mają możliwość zamówić BankID za pośrednictwem strony internetowej, bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Na przykład w Banku DNB czy Sparebanken można to zrobić korzystając z opcji Ustawienia jako klient elektroniczny.
 • Buypass: użytkownik loguje się za pomocą karty elektronicznej, która jest zatwierdzona przez Buypass AS. BuypassID mobil to aplikacja mobilna na telefon, ze stałą opłatą jednorazową w kwocie 899 nok, która generuje jednorazowe kody, z jakich korzysta się podczas logowania do wybranych systemów wraz z nazwą użytkownika.
 • Commfides/Buypass smartkort: użytkownik loguje się za pomocą pendriva zamówionego u CommfidesNorge AS. Buypass smartkort to system elektronicznej identyfikacji zapewniający dostęp do serwisów za pomocą portu USB. Zamawia się go wraz z kartą za pośrednictwem strony internetowej https://www.commfides.com/, na której należy wpisać szereg danych osobowych, a następnie zapłacić około 1300 NOK za użytkowanie przez najbliższe 3 lata
 • jednorazowe kody, tzw. engangskoder: po złożeniu zamówienia użytkownik otrzymuje 30 kodów, którymi może logować się do systemu

Jeżeli masz już kody PIN i chcesz zarejestrować się jako nowy użytkownik portalu altinn.no, wykonaj następujące kroki: 

 1. Wybierz Register as new user.
 2. Wybierz Jeg har PIN-koder / I have PIN codes
 3. Wpisz swój numer personalny i naciśnij Neste / Next
 4. Wpisz dwa kody, o które zostaniesz poproszony (z listu z PIN-kodami)
 5. Sprawdź, czy data wysłanego listu zgadza się z datą na ekranie
 6. Wybierz Neste / Next
 7. Stwórz hasło (Minimum 8 znaków, zarówno litery od a do z jak i cyfry 0-9 oraz symbole)
 8. Podaj swój adres e-mail. Jeżeli zapomnisz hasła, nowe tymczasowe hasło zostanie wysłane na Twój adres e-mail.
 9. Podaj swój numer telefonu komórkowego. Jednorazowe hasła będą wysyłane SMS-em na ten numer.
 10. Przeczytaj i potwierdź zgodę na warunki. Po tym kroku zostaniesz zarejestrowany jako użytkownik MinID.
 11. Sprawdź informacje. Naciśnij Neste / Next,aby zakończyć rejestrację.

Jakie sprawy można załatwić dzięki altinn.no?

Przez Altinn można m.in.:

 • rozliczyć podatek/złożyć korektę/odwołanie
 • sprawdzić swoje dochody
 • złożyć wniosek o kartę podatkową
 • zarejestrować się do lekarza
 • zrobić przemeldowanie
 • prowadzić korespondencję z urzędami
 • zarejestrować nowego członka rodziny
 • złożyć wniosek o zaświadczenie o niekaralności
 • zarejestrować firmę
 • składać raporty VAT firmy
 • rejestrować pracowników
 • wysyłać deklaracje firmy

Jak zmienić adres zamieszkania na altinn?

Osoby przeprowadzające się w granicach Norwegii, zmianę miejsca zamieszkania mogą zgłosić wygodnie na stronie internetowej altinn.no. Mają na to 8 dni. Do wniosku należy załączyć wszelkie dokumenty potwierdzające zmianę adresu oraz dokument potwierdzający naszą tożsamość. Kolejne kroki procedury to: 

 1. Wejście na stronę www.skatteetaten.no
 2. Kliknięcie na Folkeregister/ National Registry, potem Flytte/ Moving, następnie Flytte i Norge/ Reporting a move within Norway.
 3. Kliknięcie na Levere flyttemelding elektronisk/ Report a move electronically i zalogowanie się.
 4. Wypełnienie meldunku zgodnie z instrukcją (można wybrać język angielski).

Podsumowanie

Rejestrując się jako użytkownicy elektroniczni na portalu altinn.no możemy komunikować się z urzędami i otrzymywać informacje niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywamy. Dodatkową korzyścią jest możliwość otrzymania wstępnego rozliczenia podatkowego (skattemelding) zdecydowanie szybciej, co umożliwia szybsze złożenie deklaracji podatkowej, a w wyniku tego otrzymanie zwrotu podatku w bardzo krótkim czasie. 

Ponieważ cyfryzacja norweskiej administracji państwowej jest procesem ciągłym i wdrażanym bardzo konsekwentnie, należy mieć nadzieję, że serwis Altinn.no będzie w najbliższym czasie w całości dostępny po angielsku. Co ważne, w okresie pandemii spowodowanej wirusem COVID-19, działanie portalu Altinn jest nieocenione pod względem zachowania dystansu społecznego.

Szukamy dekarzy do pracy w Norwegii

Zarobki od 100 zł/h

Aplikuj już teraz →